Тулуза (француски: Toulouse) — град во југозападна Франција. Градот се протега на реката Гарона и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со Атлантскиот Океан и Средоземното Море. Тулуза е оддалечен околу 600 км одПариз. Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).

Тулуза
Тулуза
Тулуза
ЗемјаФранција
РегионЈуг-Пиринеи
ДепартманГорна Гарона
ОкругТулуза
Управа
 • Градоначалник (2014–) Жан Лук Муденк (UMP)
Површина
 • Градска (2008)811,6 км2 (3,134 ми2)
 • Метро (2008)5.381 км2 (2,078 ми2)
Население (2012[1])1449.328
 • Градскo (1 јануари 2008)864,936[2]
 • Метро (1 јануари 2008)1,202,889[3]
Часовен појасCET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр.31555
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Тулуза е главен град на регионот Југ-Пиринеи и департманот Горна Гарона.

Во средниот век Тулуза бил престолнина на регионот Окситанија Тулуза е најголемиот вселенски центар во Европа, каде што се сместени Ербас, производителите на сателити Галилео, СПОТ и ЦНЕС, како и Националниот центар за вселенски истражувања - најголемиот вселенски центар во Европа.

Тулуза како мотив во популарната култура уреди

  • „Збогум, Тулуз“ (англиски: Goodbye Toulouse) — песна на британската рок-група Стренглерс (The Stranglers) од 1977 година.[4]

Наводи уреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име population com.
  2. (француски) INSEE. „Unité urbaine 2010 : Toulouse (31701)“. Архивирано од изворникот на 2012-07-07. Посетено на 22 март 2012.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име population AU.
  4. The Stranglers – Stranglers IV (Rattus Norvegicus) (пристапено на 28.3.2024)