< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1336 (MCCCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1336 година од новата ера, 336. од вториот милениум, 36. од XIV век и седма од 1330-тите.

1336 во разни календари
Грегоријански календар1336
MCCCXXXVI
Ab urbe condita2089
Ерменски календар785
ԹՎ ՉՁԵ
Асирски календар6086
Балиски календар1257–1258
Бенгалски календар743
Берберски календар2286
Будистички календар1880
Бурмански календар698
Византиски календар6844–6845
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4032 или 3972
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4033 или 3973
Коптски календар1052–1053
Етиопски календар1328–1329
Еврејски календар5096–5097
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1392–1393
 - Сачка ера1257–1258
 - Кали-југа4436–4437
Холоценски календар11336
Игбоански календар336–337
Ирански календар714–715
Исламски календар736–737
Јапонски календарШокеј 5
(正慶5年)
Јавански календар1248–1249
Јулијански календар1336
MCCCXXXVI
Корејски календар3669
Мингуо-календар576 пред Р. Кина
民前576年
Нанакшахи−132
Тајландски сончев календар1878–1879
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1462 или 1081 или 309
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1463 или 1082 или 310

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6844 и 6845 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6086 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5096 и 5097 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2089.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1336 година се протега во 3972 и 3973, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4032 и 4033 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1879. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 736 и 737 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Царот Го-Фушими

Надворешни врски уреди