< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1318 (MCCCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1318 година од новата ера, 318. од вториот милениум, 18. од XIV век и деветта од 1310-тите.

1318 во разни календари
Грегоријански календар1318
MCCCXVIII
Ab urbe condita2071
Ерменски календар767
ԹՎ ՉԿԷ
Асирски календар6068
Балиски календар1239–1240
Бенгалски календар725
Берберски календар2268
Будистички календар1862
Бурмански календар680
Византиски календар6826–6827
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4014 или 3954
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4015 или 3955
Коптски календар1034–1035
Етиопски календар1310–1311
Еврејски календар5078–5079
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1374–1375
 - Сачка ера1239–1240
 - Кали-југа4418–4419
Холоценски календар11318
Игбоански календар318–319
Ирански календар696–697
Исламски календар717–718
Јапонски календарБунпо 2
(文保2年)
Јавански календар1229–1230
Јулијански календар1318
MCCCXVIII
Корејски календар3651
Мингуо-календар594 пред Р. Кина
民前594年
Нанакшахи−150
Тајландски сончев календар1860–1861
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1444 или 1063 или 291
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1445 или 1064 или 292

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6826 и 6827 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6068 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5078 и 5079 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2071.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1318 година се протега во 3954 и 3955, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4014 и 4015 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1861. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 717 и 718 исламска година.

Настани уреди

 
Царот Го-Даиго

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди