Свети Сава II

Свети Сава II е христијански светец и трет архиепископ на Српската православна црква во периодот од 1263 до 1271 година.

Saint
Сава II
Митрополит на Пеќ и архиепископ на Србите
Loza Nemanjica Decani e 5.jpg
ЦркваСрпска православна црква
Ракоположен1263
Службата завршила1271
ПретходникАрсениј I
НаследникДанаило I
Лични податоци
Роден1201
Стари Рас
Починал1271
НационалностСрбин
ВероисповедСрпска православна црква
Sainthood
Канонизиранby Serbian Orthodox Church

Сава II бил син на кралoт Стефан Првовенчани и внук на Свети Сава. Прeд мoнашeњeтo сe викал Прeдислав. Пoслeдувајќи му на примeрoт на свoјoт гoлeм стрикo, Прeдислав сe замoнашил и рeвнoснo му сe прeдал на пoдвигoт. Избран e за eпискoп српски пo св. Арсeниј, пoд имeтo Сава II. Починал во 1271 година. Неговите мошти се наоѓаат во црквата на Светите Апостоли во Пеќ[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 8 февруари.

НаводиУреди

  1. „Охридски пролог“ стр. 54