Химачал Прадеш е сојузна држава во Индија со површина од 55.673 км2 и 6.077.248 жители(сос: 1. јан. 2001). Воглавно е планинска држава во северна Индија, а порано се викала Држава на пенџабските планини. Се граничи со Џаму и Кашмир на север и северозапад, со Пенџаб на југозапад, Харајана и Утар Прадеш на југ и Утаранчал на југоисток. Со Кина (т.е. Тибет ) се граничи на исток.

Химачал Прадеш
Химачал Прадеш - हिमाचल प्रदेश
Држава: Индија
Главен град: Шимија
Површина: 55.673 км2
Население: 6.077.248 (2001)
Густина на население: 109 жит./км2
Јазик: хинди, пахари
Религија:
Мрежно место: himachal.nic.in
Мапа
Положба на Химачал Прадеш во Индија
Положба на Химачал Прадеш во Индија

Географија и клима уреди

 

Економија уреди

Химачал Прадеш многу зависи од туризмот. Бидејќи има мноштво на реки има вишок на електрична енергија, која ја продава на останатите индиски држави. Населението на Химачал Прадеш има еден од највисоките стандарди во Индија.