Светско првенство во друмски велосипедизам 2014

Светско првенство во
друмски велосипедизам 2014
Лого на Светското првенство во друмски велосипедизам 2014
Организатор Меѓународен велосипедистички сојуз
Спорт Друмски велосипедизам
Домаќин Грб на Понферада Понферада,  Шпанија
Временски период 21–28 септември 2014
Издание 81.
Земји кои учествуваат 69
Настани 12
Мрежно место mundialciclismoponferrada.com
Карта
Понферада во рамките на Шпанија
Понферада
Понферада (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
< Фиренца 2013 Ричмонд 2015 >

Светско првенство во друмски велосипедизам 2014 — 81. издание на светското првенство кое се одржувало во градот Понферада, Шпанија, од 21 до 28 септември 2014.

Првенството се состоело од 12 настани за сениори, јуниори и до 23 години, меѓу кои една друмска трка, екипни хронометри, како и по еден поединечен хронометар за мажи и жени, како и друмски трки и поединечни хронометри за возачите до 23 години, јуниорите и јуниорките.

Шпанија е домаќин по седми пат на светското првенство, по Ласарте-Орија (1965), Монжуик (1973), Барселона (1984), Бенидорм (1992), Сан Себастијан (1997) и Мадрид (2005).

Кандидатури

уреди

Меѓународниот велосипедистички сојуз објавил на 4 април 2011 година дека градот Понферада имал најдобра кандидатура за домаќин на првенството. Кандидатурата на Понферада имала најдобар резултат на севкупните спортски и економски делови.[1] Понферада имала неуспешен обид за организатор во 2013 година, кое било доделено на Тоскана. Други кандидатури за првенството биле Хогледе-Гитс во Белгија, Чихуахуа во Мексико и областа Вандеја во Франција.[2]

Распоред

уреди

Сите настани започнале и завршиле во Понферада. Времето е според средноевропското време (UTC+1).[3]

Датум Време Настан Растојание
Екипни хронометарски трки
21 септември 10:00 11:25 екипен хронометар за жени 36,15 км
14:00 17:05 екипен хронометар за мажи 57,10 км
Поединечни хронометарски трки
22 септември 10:00 11:30 јуниорски хронометар за жени 13,90 км
14:00 16:35 хронометар за мажи под 23 години 36,15 км
23 септември 10:00 12:40 јуниорски хронометар за мажи 29,50 км
14:00 16:45 хронометар за жени
24 септември 13:30 17:00 хронометар за мажи 47,10 км
Друмски трки Кругови
26 септември 09:00 11:10 јуниорска друмска трка за жени 72,80 км 4
13:00 17:40 друмска трка за мажи под 23 години 182 км 10
27 септември 09:00 12:15 јуниорска друмска трка за мажи 127,40 км 7
14:00 17:20 друмска трка за жени
28 септември 10:00 16:35 друмска трка за мажи 254,80 км 14

Резултати

уреди

Сениорски трки

уреди
Трка Злато Сребро Бронза
Трки за мажи
Друмска трка за мажи[4]   Михал Квјатковски (ПОЛ) 6ч 29' 27"   Сајмон Геранс (АВС) + 1"   Алехандро Валверде (ШПА) + 1"
Хронометар за мажи[5]   Бредли Вигинс (ВБР) 56' 25,52"   Тони Мартин (ГЕР) + 26,23"   Том Димулен (ХОЛ) + 40,64"
Екипен хронометар за мажи[6]}}   Ванти-Груп Гобер 1ч 03' 29,85"   Орика-ГринЕЏ + 31,84"   Омега Парма-Квик Степ + 35,22"
  Роан Денис (АВС)
  Силван Дилје (ШВА)
  Даниел Ос (ИТА)
  Мануел Квинцијато (ИТА)
  Тиџеј ван Гардерен (САД)
  Петер Велитс (СВК)
  Лук Дарбриџ (АВС)
  Мајкл Хепберн (АВС)
  Дамјен Хаусон (АВС)
  Брет Ланкастер (АВС)
  Јенс Мурис (ХОЛ)
  Свен Тафт (КАН)
  Том Бонен (БЕЛ)
  Михал Квјатковски (ПОЛ)
  Тони Мартин (ГЕР)
  Питер Сери (БЕЛ)
  Ники Терпстра (ХОЛ)
  Жилиен Вермот (БЕЛ)
Трки за жени
Друмска трка за жени   Полин Феран-Прево (ФРА) 3ч 29' 21"   Лиза Бренауер (ГЕР) и.в.   Ема Јохансон (ШВЕ) и.в.
Хронометар за жени[7]   Лиза Бренауер (ГЕР) 38' 48,16"   Хана Соловеј (УКР) + 18,68"   Евелин Стивенс (САД) + 21,25"
Екипен хронометар за жени[8]}}   Предлошка:Cycling data SLU 43' 33,35"   Предлошка:Cycling data GEW2 + 1' 17,56"   Астана БиПинк + 2' 19,64"
  Шантал Блак (ХОЛ)
  Лиза Бренауер (ГЕР)
  Карол-Ен Кануел (КАН)
  Кармен Смол (САД)
  Евелин Стивенс (САД)
  Трикси Ворак (ГЕР)
  Анет Едмондсон (АВС)
  Мелиса Хоскинс (АВС)
  Ема Јохансон (ШВЕ)
  Џеси Меклин (АВС)
  Валентина Скандолара (ИТА)
  Аманда Спрат (АВС)
  Алена Амијалиусик (БЛР)
  Симона Фрапорти (ИТА)
  Дорис Швајцер (ШВА)
  Алисон Тетрик (САД)
  Силвија Валсеки (ИТА)
  Сузана Ѕорѕи (ИТА)

Под 23 години

уреди
Трка Злато Сребро Бронза
Трки под 23 години
Друмска трка под 23 години за мажи[9]   Свен Ерик Бистрем (НОР) 4ч 32' 39"   Кејлеб Јуан (АВС) + 7"   Кристофер Скјерпинг (НОР) + 7"
Хронометар под 23 години за мажи[10]   Кемпбел Флејкмор (АВС) 43' 49,94"   Рајан Мулен (ИРС) + 0,48"   Штефан Кинг (ШВА) + 9,22"

Јуниорски трки

уреди
Трка Злато Сребро Бронза
Јуниорски трки за мажи
Јуниорска друмска трка за мажи   Јонас Бокело (ГЕР) 3ч 07' 00"   Александар Куликовски (РУС) и.в.   Петер Лендеринк (ХОЛ) и.в.
Јуниорски хронометар за мажи[11]}}   Ленард Кемна (ГЕР) 36' 13,49"   Адриен Коста (САД) + 44,66"   Мајкл Сторер (АВС) + 58,11"
Јуниорски трки за жени
Јуниорска друмска трка за жени[12]   Амали Дидериксен (ДАН) 2ч 02' 59"   Софија Бертицоло (ИТА) и.в.   Агњешка Скалњак (ПОЛ) и.в.
Јуниорски хронометар за жени[13]}}   Мејси Стјуарт (АВС) 20' 08,39"   Перниле Матејсен (ДАН) + 10,79"   Ана-Лиза Хал (AUS) + 13,31"

Освојувачи на медали

уреди
Место Држава       Вкупно
1   Германија 3 2 0 5
2   Австралија 2 4 2 8
3   САД 2 1 1 4
4   Данска 1 1 0 2
5   Норвешка 1 0 1 2
  Полска 1 0 1 2
7   Франција 1 0 0 1
  Обединето Кралство 1 0 0 1
9   Италија 0 1 1 2
10   Ирска 0 1 0 1
  Русија 0 1 0 1
  Украина 0 1 0 1
13   Холандија 0 0 2 2
14   Белгија 0 0 1 1
  Шведска 0 0 1 1
  Швајцарија 0 0 1 1
  Шпанија 0 0 1 1
Вкупно 12 12 12 36

Земји

уреди

Велосипедисти од 69 национални федерации се регистрирани за првенството. Покрај овие земји, еден возач од Намибија е регистриран за екипниот хронометар за мажи.[14] Бројот на велосипедисти по земја кои ќе настапат, исклучувајќи ги возачите во екипните хронометри, е прикажан во загради.

Наводи

уреди
 1. Соопштение за печатот - Светско првенство во друмски велосипедизам 2014: Прифатена кандидатурата на Понферада UCI, 4 април 2011
 2. UCI го одбра Понферада за домаќин на Светското првенство 2014
 3. „Распоред на натпреварите“ (PDF). mundialciclismoponferrada.com. Посетено на 26 јули 2014.
 4. „Results / Résultats: Men Elite Road Race / Course en ligne Hommes Elite“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 28 септември 2014. Посетено на 28 септември 2014.
 5. „Results / Résultats: Men Elite Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes Elite“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 24 септември 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-01-29. Посетено на 24 септември 2014.
 6. „Results / Résultats: Team Time Trial Men / Contre-la-montre par équipe hommes“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 21 септември 2014. Посетено на 21 септември 2014.
 7. „Results / Résultats: Women Elite Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Femmes Elite“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2014. Посетено на 23 септември 2014.
 8. „Results / Résultats: Team Time Trial Women / Contre-la-montre par équipe femmes“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 21 септември 2014. Посетено на 21 September 2014.
 9. „Results / Résultats: Men Under 23 Road Race / Course en ligne Hommes U23“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 26 септември 2014. Посетено на 26 септември 2014.
 10. „Results / Résultats: Men Under 23 Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes U23“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 22 септември 2014. Посетено на 22 септември 2014.
 11. „Results / Résultats: Men Juniors Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes Juniors“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2014. Посетено на 23 September 2014.
 12. „Results / Résultats: Women Juniors Road Race / Course en ligne Femmes Junior“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 26 септември 2014. Посетено на 26 септември 2014.
 13. „Results / Résultats: Women Juniors Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Femmes Junior“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 22 септември 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-01-29. Посетено на 22 септември 2014.
 14. „Светско првенство во друмски велосипедизам“. UCI. Посетено на 17 септември 2014.

Надворешни врски

уреди