Класика де Сан Себастијан 2016

издание 2016 на велосипедската трка Класика де Сан Себастијан
Класика де Сан Себастијан 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание36. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум30 јули 2016
Растојание220,2 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи20
Возачи на почеток157
Возачи на крај113
Просечна брзина39,915 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Тони Галопен (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Морено Мозер (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиITA Морено Мозер (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Лото-Судал Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2016 — 36. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 30 јули.[1]

Била освоена од холандскиот возач Бауке Молема.

ЕкипиУреди

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Две професионални континентални екипи – Каха Рурал-Сегурос РГА and Кофидис – биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Тинкоф
 2.   Канондејл
 3.   Лото-Судал
 4.   Мовистар
 5.   Скај
 6.   БМЦ Рејсинг
 7.   Катјуша
 8.   Етикс-Квик Степ
 9.   Орика-ГринЕЏ
 10.   Трек-Сегафредо
 11.   ФДЖ
 12.   Астана
 13.   Лото НЛ-Џамбо
 14.   Аг2р-Ла Мондијал
 15.   Лампре-Мерида
 16.   Џајант-Алпесин
 17.   ИАМ
 18.   Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (2)
 1.   Кофидис
 2.   Каха Рурал-Сегурос РГА

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Бауке Молема Трек-Сегафредо5ч 31' 00
2.   Тони Галопен Лото-Судал+ 17
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 17
4.   Хоаким Родригес Катјуша+ 22
5.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 34
6.   Џанлука Брамбила Етикс-Квик Степ+ 34
7.   Сајмон Јејтс Орика-БајкЕксчејнџ+ 34
8.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-Нипо+ 34
9.   Николас Роуш Тим Скај+ 34
10.   Дрис Девенинс ИАМ+ 37
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „2016 Clásica Ciclista San Sebastián“. ProCyclingStats. Посетено на 31 мај 2016.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Класика де Сан Себастијан 2016“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди