Арктичка трка на Норвешка

Арктичка трка на Норвешка — годишна повеќеетапна велосипедска трка која се одржува во северниот дел на Норвешка. Првото издание било во 2013 година, од 8 до 11 август и траело четири дена. Организатори се Amaury Sport Organisation (ASO) и Арктичка трка на Норвешка (AS).[1][2]

Арктичка трка на Норвешка
Arctic Race of Norway logo.svg
Лого на велосипедската трка
Датумавгуст
РегионНорвешка
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Директор на тркатаКлод Раш
Прво издание2013 (2013)
Изданија3 (до 2015)
Прв победник Тор Хушовд (НОР)
Неодамнешен победник Реин Тарамае (ЕСТ)

Трката е официјален настан на UCI[3] и се води како дел од Европската турнеја. Првите две изданија биле категоризирана како трка 2.1. Од 2015 година е со категорија 2.HC.[4]

ПобеднициУреди

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2013    Тор Хушовд    Кени ван Хумел    Никијас Арнт  
2014    Стевен Краусвејк    Александер Кристоф    Ларс Петер Нордхауг  
2015    Реин Тарамае    Силван Дилје    Илнур Закарин  
2016    Џани Москон    Стеф Клемент    Оскар Гато  
2017    Дилан Тенс    Огист Јенсен    Михел Кредер  
2018    Сергеј Чернецки    Markus Hoelgaard    Colin Joyce  
2019    Алексеј Луценко    Варан Баргиј    Кристс Неиландс  

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди