Арктичка трка на Норвешка

Арктичка трка на Норвешка — годишна повеќеетапна велосипедска трка која се одржува во северниот дел на Норвешка. Првото издание било во 2013 година, од 8 до 11 август и траело четири дена. Организатори се Amaury Sport Organisation (ASO) и Арктичка трка на Норвешка (AS).[1][2]

Арктичка трка на Норвешка
Лого на велосипедската трка
За трката
Датумавгуст
РегионНорвешка
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Директор на тркатаКлод Раш
Историја
Прво одржување2013 (2013)
Одржувања3 (до 2015)
Прв победник Тор Хушовд (НОР)
Неодамнешен победник Реин Тарамае (ЕСТ)

Трката е официјален настан на UCI[3] и се води како дел од Европската турнеја. Првите две изданија биле категоризирана како трка 2.1. Од 2015 година е со категорија 2.HC.[4]

Победници

уреди
ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2013    Тор Хушовд    Кени ван Хумел    Никијас Арнт  
2014    Стевен Краусвајк    Александер Кристоф    Ларс Петер Нордхауг  
2015    Реин Тарамае    Силван Дилје    Илнур Закарин  
2016    Џани Москон    Стеф Клемент    Оскар Гато  
2017    Дилан Тенс    Огист Јенсен    Михел Кредер  
2018    Сергеј Чернецки    Маркус Хоелгор    Колин Џојс  
2019    Алексеј Луценко    Варан Баргиј    Кристс Нејландс  
2021    Бен Херманс    Од Кристијан Ејкинг    Виктор Лафе  
2022    Андреас Лекнесунд    Иго Ул    Никола Кончи  
2023    Стивен Вилијамс    Кристијан Скарони    Кевин Вермерке  
2024  

Наводи

уреди
  1. „АСО најавува нов настан, Арктичка трка на Норвешка“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2016-02-05.
  2. Создавање на Арктичка трка на Норвешка: нова трка во срцето на уникатните пејзажи
  3. Arctic Tour of Norway blir en realitet til neste år (норвешки)
  4. „Арктичка трка на Норвешка 2015 - генерален пласман“. ProCyclingStats. Посетено на 12 август 2015.

Надворешни врски

уреди