Златен велосипед (името доаѓа од француски: Vélo d'Or) — велосипедска награда, создадена во 1992 година од француското велосипедско списание Vélo Magazine. Наградата се доделува секоја година на велосипедист, кој е сметан за најдобар таа година.

Првично, Ленс Армстронг ја освојувал наградата пет пати, но неговите резултати биле поништени откако УСАДА му ги одземала сите победи на Тур. Наградата за тие години не била доделена на второпласираните возачи.[1] До 2014 година, Алберто Контадор го држи рекордот за освојување на наградата, дури четири пати. До 2006, победникот на Тур де Франс скоро секогаш завршувал на првото или второто место во пласманот на наградата.

Добитници

уреди
Година Победник Втор Трет
1992   Мигел Индураин (ШПА)   Тони Ромингер (ШВА)   Клаудио Кјапучи (ИТА)
1993   Мигел Индураин (ШПА)   Маурицио Фондрист (ИТА)   Тони Ромингер (ШВА)
1994   Тони Ромингер (ШВА)   Мигел Индураин (ШПА)   Евгениј Берцин (РУС)
1995   Лорен Жалабер (ФРА)   Мигел Индураин (ШПА)   Абрахам Олано (ШПА)
1996   Јохан Музеув (БЕЛ)   Бјарн Рис (ДАН)   Алекс Циле (ШВА)
1997   Јан Улрих (ГЕР)   Лорен Жалабер (ФРА)   Марко Пантани (ИТА)
1998   Марко Пантани (ИТА)   Микеле Бартоли (ИТА) [2]
1999 [2]   Јан Улрих (ГЕР)   Андреј Чмил (БЕЛ)
2000 [2]   Ерик Цабел (ГЕР)   Јан Улрих (ГЕР)
2001 [2]   Ерик Цабел (ГЕР)   Ерик Декер (ХОЛ)
2002   Марио Чиполини (ИТА) [2]   Паоло Бетини (ИТА)
2003 [2]   Паоло Бетини (ИТА)   Александар Винокуров (КАЗ)
2004 [2]   Дамијано Кунего (ИТА)   Оскар Фреир (ШПА)
2005   Том Бонен (БЕЛ) [2]   Данило ди Лука (ИТА)
2006   Паоло Бетини (ИТА)   Алехандро Валверде (ШПА)   Фабијан Канчелара (ШВА)
2007   Алберто Контадор (ШПА)   Фабијан Канчелара (ШВА)   Паоло Бетини (ИТА)
2008   Алберто Контадор (ШПА)   Фабијан Канчелара (ШВА)   Карлос Састре (ШПА)
2009   Алберто Контадор (ШПА)   Марк Кевендиш (ВБР)   Фабијан Канчелара (ШВА)
2010   Фабијан Канчелара (ШВА)   Алберто Контадор (ШПА)   Енди Шлек (ЛУК)
2011   Филип Жилбер (БЕЛ)   Кедел Еванс (АВС)   Марк Кевендиш (ВБР)
2012   Бредли Вигинс (ВБР)   Том Бонен (БЕЛ)   Хоаким Родригес (ШПА)
2013   Крис Фрум (ВБР)   Винченцо Нибали (ИТА)   Петер Саган (СВК)
2014   Алберто Контадор (ШПА)   Винченцо Нибали (ИТА)   Алехандро Валверде (ШПА)
2015   Крис Фрум (ВБР)   Петер Саган (СВК)   Фабио Ару (ИТА)
2016   Петер Саган (СВК)   Крис Фрум (ВБР)   Наиро Кинтана (КОЛ)
2017   Крис Фрум (ВБР)   Том Димулен (ХОЛ)   Петер Саган (СВК)
2018   Алехандро Валверде (ШПА)   Герајнт Томас (ВБР)   Жилијан Алафилип (ФРА)
2019   Жилијан Алафилип (ФРА)   Еган Бернал (КОЛ)   Примож Роглич (СЛО)
2020   Примож Роглич (СЛО)

Наводи

уреди
  1. http://www.europe1.fr/Sport/Multisports/Articles/Armstrong-tout-doit-disparaitre-1284805/
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 Резултатите на Армстронг биле повлечени од списанието Вело

Надворешни врски

уреди