Омлоп Хет Ниусблад 2020

75. издание на велосипедската трка
Омлоп Хет Ниусблад 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание75. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2020 1.UWT
Датум29 февруари 2020
Растојание200 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеНинове
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај69
Просечна брзина39,551 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Јаспер Стејвен (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Ив Ламперт (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранDEN Серен Краг Андерсен (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
◀ 20192021
Документација Wikidata-logo S.svg

Омлоп Хет Ниусблад 2020 — 75. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 29 февруари како четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката започнала во Гент и завршила во Нинове.

Белгиецот Јаспер Стејвен од Трек-Сегафредо го поразил сонародникот Ив Ламперт од Декојнинк-Квик Степ во меѓусебниот спринт за победа на трката. Данскиот возач Серен Краг Андерсен од Тим Санвеб, кој отпаднал од спринтот во последните три километри, завршил сам освојувајќи го третото место.[2]

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите деветнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, шест професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 25 екипи.[3][4] Секоја екипа започнала со седум возачи и вкупно имало 175 возачи; од нив, само 69 завршиле.[2]

Екипи од Светската турнеја UCI (19)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин Мекларен
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Кофидис
 7.   Декојнинк-Квик Степ
 8.   ЕФ Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Израел старт-ап нејшн
 11.   Лото Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   НТТ Про Сајклинг
 15.   Инеос
 16.   Џамбо-Висма
 17.   Санвеб
 18.   Трек-Сегафредо
 19.   ОАЕ Емирати
ProTeams (6)
 1.   Алпесин-Феникс
 2.   Тотал Директ Енержи
 3.   Аркеа Самсик
 4.   Сиркус-Ванти Гобер
 5.   Бингоал-Валони Брисел
 6.   Спорт Вландерен-Балоас

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо5ч 03' 24
2.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 6
4.   Матео Трентин ССС+ 39
5.   Тим Деклерк Декојнинк-Квик Степ+ 1' 28
6.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 1' 28
7.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 28
8.   Филип Жилбер Лото-Судал+ 1' 28
9.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 28
10.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats


Фаворити пред тркатаУреди

Матје ван дер Пул бил фаворит за победа, но бил принуден да се повлече поради болест.[6] Победникот од 2016 и 2017 година, Грег ван Авермет, бил сметан за фаворит за победа. Победникот од 2019 година, Здењек Штибар, исто така сакал да ја одбрани титулата.[7]

Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
 2. 2,0 2,1 „Jasper Stuyven wins Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 февруари 2020. Посетено на 29 февруари 2020.
 3. „Omloop Het Nieuwsblad 2020: all you need to know“. Cycling Weekly. 19 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 4. „2020 Omloop Het Nieuwsblad Men – Start List“. Cycling News. 26 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 5. „Омлоп Хет Ниусблад 2020“. ProCycling.
 6. „Mathieu van der Poel forced to skip Opening Weekend“. Cycling Weekly. 27 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
 7. „Here are the favourites for Omloop Het Nieuwsblad 2020, according to the bookies“. Cycling Weekly. Посетено на 28 февруари 2020.

Надворешни врскиУреди