Триптих на планините и замоците

повеќедневна велосипедистичка трка во Белгија

Триптих на планините и замоците (француски: Le Triptyque des Monts et Châteaux) — друмска велосипедска трка во Белгија, за првпат одржана во 1996 г.[1] Од 2005 г. се приредува како етапна трка (2.2) во рамките на Европската турнеја на UCI.

Триптих на планините и замоците
За трката
Датумпочеток на април
РегионБелгија
Месно имеLe Triptyque des Monts et Châteaux
Дисциплинадрумска трка
Видетапна трка
Историја
Прво одржување1996 (1996)
Одржувања24 (2019)
Прв победник Дејви Дубелдам (NED)
Најмногу победи
Неодамнешен победник Микел Бјерг (DEN)

Список на победници

уреди
Година Земја Возач Екипа
1996   Холандија Дубелдам, ДејвиДејви Дубелдам
1997   Белгија Вермот, МишелМишел Вермот
1998   Холандија Даун, МарселМарсел Даун
1999   Австралија Хејман, МетјуМетју Хејман
2000   Белгија Дефолдер, СтајнСтајн Дефолдер АСЛК-Фортис бојс
2001   Казахстан Кашечкин, АндрејАндреј Кашечкин Домо-Фарм фрит
2002   Белгија Роселер, СебастјенСебастјен Роселер Домо-Фарм фрит
2003   Белгија Роселер, СебастјенСебастјен Роселер Квик степ-Давитамон-Латекско
2004   Холандија Декер, ТомасТомас Декер Рабобанк TT III
2005   Холандија де Мар, МаркМарк де Мар Рабобанк континентал тим
2006   Холандија Бом, ЛарсЛарс Бом Рабобанк континентал тим
2007   Холандија Лезер, ТомТом Лезер Рабобанк континентал тим
2008   Белгија де Гент, ТомасТомас де Гент Саклинг тим Даво
2009   Белгија Букманс, КрисКрис Букманс Даво-Лото-Давитамон
2010   Холандија Бол, ЈетсеЈетсе Бол Рабобанк континентал тим
2011   Холандија Димулен, ТомТом Димулен Рабобанк континентал тим
2012   Луксембург Јунгелс, БобБоб Јунгелс Леопард-Трек континентал тим
2013   Португалија Силвестре, ФабиоФабио Силвестре Леопард-Трек континентал тим
2014   Обединето Кралство Дул, ОвенОвен Дул Репрезентација на Велика Британија
2015   Франција Калмежан, ЛилијанЛилијан Калмежан Ванде У
2016   Данска Вирц Шмит, МадсМадс Вирц Шмит Тим ТреФор
2017   Белгија Филипсен, ЈасперЈаспер Филипсен БМЦ дивелопмент тим
2018   Белгија Филипсен, ЈасперЈаспер Филипсен Хагенс Берман Аксеон
2019   Данска Бјерг, МикелМикел Бјерг Хагенс Берман Аксеон

Наводи

уреди
  1. „Le Triptyque des Monts et Châteaux“. Cycling Archives. Посетено на 4 април 2015.

Надворешни врски

уреди