Бен Херманс

белгиски велосипедист

Бен Херманс (холандски: Ben Hermans; р. 8 јуни 1986 во Хаселт) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Израел-Премиер Тек.[1]

Бен Херманс
Херманс на националното хронометарско првенство 2008
Лични податоци
Цело имеБен Херманс
Роден8 јуни 1986(1986-06-08)(37 г.)
Хаселт,  Белгија
Висина1,88 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел-Премиер Тек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2005–2006
2007–2008
Беверен 2000
Даво
Професионални клубови

2009
2010–2011
2012–2013
2014–2017
2018-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Ванти-Груп Гобер
Израелска велосипедска академија
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Оман (2017)
Трка околу Јута (2019)
Арктичка трка на Норвешка (2021)

Еднодневни трки и класици

Брабантсе Пејл (2015)
Последна промена
25 ноември 2022

Кариера уреди

Херманс станал професионален возач во 2009 година со екипата Топспорт Вландерен-Меркатор.[2]

Херманс го напуштил РадиоШек-Леопард[3] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Ванти-Груп Гобер за сезоната 2014.[4] Во април 2015 година го освоил белгискиот класик Брабантсе Пејл со доцен напад и издржал пред главната група победувајќи сам со неколку секунди разлика на целта.[5] Неколку недели подоцна ја освоил третата етапа на Тур де Јоркшир, повторно сам, напаѓајќи ја водечката група на дванаесет километри пред целта.[6] Исто така, завршил шести на трката.

Во 2017 година ја освоил Трката околу Оман. Во август 2020 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2020.[7]

Достигнувања уреди

2004
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
3. Краен пласман Џиро дела Луниџана
7. Светско јуниорско друмско првенство
2006
2. Краен пласман Ронд де л’Исар
4. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
7. Краен пласман Тур де Пиринеи
2007
10. Краен пласман Сиркут де Ардени
10. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
2008
1. Сиркуи де Валони
1. ГП де Марбрер
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
6. Хроно де насионс за млади
2009
2. ГП Кантон Аргау
6. Гран при д’Увертир ла Марсејез
7. Краен пласман Сетимана Сиклистика Ломбарда
9. Вламсе Пејл
2010
6. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 5
9. Краен пласман Критериум Интернасионал
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2011
1. Трофео Инка
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Тур де Валони
3. ГП Пино Керами
6. Краен пласман Џиро ди Сардења
6. Бинше-Турнеи-Бинше
8. Амстел Голд Рејс
9. Краен пласман Енеко Тур
2012
2. Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
10. Париз-Бурж
2013
5. Краен пласман Тур Даун Андер
2014
4. Краен пласман Трка околу Јута
7. ГП Западна Франција
9. Краен пласман Средоземна трка
9. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2015
1. Брабантсе Пејл
2. Краен пласман Трка околу Австрија
3. Краен пласман Трка околу Полска
6. Краен пласман Тур де Јоркшир
1. Етапа 3
8. Краен пласман Трка околу Оман
9. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1. Етапа 3
2016
2. Краен пласман Вуелта а Бургос
3. Национално хронометарско првенство
5. Вуелта а Мурсија
7. Краен пласман Трка Абу Даби
2017
1.   Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 2 (ТТТ) Волта а Каталуња
2. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Етапа 1 (ТТТ)
3. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Трка околу Гуангси
10. Џиро дел’Емилија
2018
1.   Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 3
2. Краен пласман Трка околу Јута
4. Краен пласман Околу Словачка
9. Трофео Лаигвелја
2019
1.   Краен пласман Трка околу Јута
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка Адријатика Јоника
1.   Планински пласман
3. Класик Волта Лимбург
8. Краен пласман Трка околу Словенија
2020
7. Краен пласман Вуелта а Бургос
9. Џиро ди Ломбардија
2021
1.   Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1. Етапа 3
1. Џиро дел’Апенино
1. Етапа 4 (ITT) Тур Поату-Шарант ан Нувел-Аквитен
2. Краен пласман Трка околу Унгарија
3. Гран Премио ди Лугано
6. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1b (ТТТ)
8. Европско друмско првенство
8. Краен пласман Сетимана Чиклистика Италијана
9. Џиро дел’Емилија

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро 73 72 СО 45
  Тур 68
  Вуелта 61 14

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Israel Start-Up Nation“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. Профил на Бен Херманс
  3. „РадиоШек-Нисан-трек го објави составот за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-08. Посетено на 17 јануари 2012.
  4. „БМЦ Рејсинг Тим потпиша со Бен Херманс“. Аксент Џобс-Ванти. BMC Trading. 10 октомври 2013. Архивирано од изворникот на 2013-12-13. Посетено на 13 декември 2013.
  5. „Hermans holds off pack for Brabantse Pijl win“. Cyclingnews.com. Future plc. 15 април 2015. Посетено на 15 април 2015.
  6. Емил Акселгард (3 мај 2015). „Hermans and Nordhaug share the spoils in Yorkshire“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 3 мај 2015.
  7. „107th Tour de France: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 27 August 2020.

Надворешни врски уреди