Амстел Голд Рејс 2017

издание 2017 на велосипедската трка Амстел Голд Рејс
Амстел Голд Рејс 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание52. Амстел Голд Рејс
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум16 април 2017
Растојание261 км
ДржаваNED Холандија
ПоаѓалиштеМастрихт
ОдредиштеБерг ен Терблејт
Екипи24
Возачи на почеток191
Возачи на крај127
Просечна брзина39,983 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSUI Михаел Албасини (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
Amstel Gold Race 2017.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Амстел Голд Рејс 2017 — 52. издание на велосипедската еднодневна трка Амстел Голд Рејс, која се одржала на 16 април како шеснаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена по четврти пат од Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс), поразувајќи го возачот на Тим Скај, Михал Квјатковски, во меѓусебниот спринт на целта.[3] Михаел Албасини од Орика-Скот го заокружил подиумот, победувајќи во малата група десет секунди зад нив.[4] Победата на Жилбер, заедно со победата на Трката околу Фландрија две недели претходно, го направила само трет возач кој ги освоил обете трки во иста година — зад Еди Меркс и Јан Рас.[5]

ЕкипиУреди

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 24 екипи.[7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (6)
 1.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 2.   Спорт Вландерен-Балоас
 3.   Ванти-Груп Гобер
 4.   Бардијани ЦСФ
 5.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 6.   Директ Енержи

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[8]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс6ч 31' 40
2.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
3.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 10
4.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 10
5.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 10
6.   Серхио Енао Тим Скај+ 10
7.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 14
8.   Михаел Гогл Трек-Сегафредо+ 1' 10
9.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 1' 11
10.   Мајкл Метјус Санвеб+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Виндзор, Ричард (16 април 2017). „Philippe Gilbert beats Michal Kwiatkowski to victory at Amstel Gold Race“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 16 април 2017.
 4. Флечер, Патрик (16 април 2017). „Gilbert wins Amstel Gold Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 16 април 2017.
 5. Torfs, Michaël (16 април 2017). „Sizzling Gilbert makes it four in Dutch Limburg“. Deredactie.be. Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. Посетено на 16 април 2017.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. Меклири, Џон (15 април 2017). „Amstel Gold Race 2017: When is the race, what TV channel is it on, starting list and our 10 riders to watch?“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 16 април 2017.
 8. „Амстел Голд Рејс 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди