Џиро ди Ломбардија 2019

113. издание на велосипедската трка
Џиро ди Ломбардија 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание113. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум12 октомври 2019
Растојание243 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеБергамо
ОдредиштеКомо
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај109
Просечна брзина41,305 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Еган Бернал (Инеос) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Џиро ди Ломбардија 2019 — 113. издание на велосипедската еднодневна трка Џиро ди Ломбардија, која се одржала на 12 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Бауке Молема од Трек-Сегафредо станал прв холандски победник на Џиро ди Ломбардија по победата на Хени Кејпер во 1981 година. Исто така, по првпат од 1990 година немало италијански возачи меѓу првите 10.[2]

ЕкипиУреди

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4] Секоја екипа настапила со 7 возачи и од вкупно 175 возачи, 109 ја завршиле трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   Дименжн Дата
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Џамбо-Висма
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Катјуша-Алпесин
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Андрони Џокатоли-Сидермек
 2.   Бардијани ЦСФ
 3.   Кофидис
 4.   Гаспром-РусВело
 5.   Израелска велосипедска академија
 6.   Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 7.   Витал Консепт-Б&Б Хотелс

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Бауке Молема Трек-Сегафредо5ч 52' 59
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 16
3.   Еган Бернал Инеос+ 16
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 16
5.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 34
6.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 34
7.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 34
8.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 50
9.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 50
10.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 50
11.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 50
12.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 50
13.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 50
14.   Иван Соса Инеос+ 50
15.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 57
16.   Горка Исагире Астана+ 2' 08
17.   Џовани Висконти Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 2' 08
18.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 09
19.   Џани Москон Инеос+ 2' 12
20.   Пјер Ролан Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 2' 30
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Il Lombardia 2019 HIGHLIGHTS -- Giro di Lombardia: Cycling's Final Monument On GCN Racing“. GCN Racing. 12 October 2019. Посетено на 12 October 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Il Lombardia 2019 - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 September 2019.
 5. „Џиро ди Ломбардија 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди