Флеш Валон 2016

издание 2016 на белгиската велосипедска трка Флеш Валон

Флеш Валон 2016 — 80. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 20 април како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Флеш Валон 2016
Детали за трката
Издание80. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум20 април 2016
Растојание196 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеМарш ан Фамен
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај163
Просечна брзина41,416 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ВторопласиранFRA Жилијан Алафилип (Етикс-Квик Степ)
ТретопласиранIRL Даниел Мартин (Етикс-Квик Степ)
◀20152017▶
Документација

Екипи уреди

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок уреди

Резултат
Место Возач Екипа Време
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 4ч 43' 57"
2   Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ + 0"
3   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 0"
4   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 4"
5   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 5"
6   Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 5"
7   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 5"
8   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 5"
9   Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин + 5"
10   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 5"


Наводи уреди

  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски уреди