Флеш Валон 2016

издание 2016 на белгиската велосипедска трка Флеш Валон
Флеш Валон 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание80. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум20 април 2016
Растојание196 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеМарш ан Фамен
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај163
Просечна брзина41,416 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Жилијан Алафилип (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранIRL Даниел Мартин (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
Fleche wallone 2016.png
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Флеш Валон 2016 — 80. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 20 април како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

ЕкипиУреди

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   БМЦ Рејсинг
 4.   Канондејл
 5.   Дименжн Дата
 6.   Етикс-Квик Степ
 7.   ФДЖ
 8.   Џајант-Алпесин
 9.   ИАМ
 10.   Катјуша
 11.   Лампре-Мерида
 12.   Лото НЛ-Џамбо
 13.   Лото-Судал
 14.   Мовистар
 15.   Орика-ГринЕЏ
 16.   Скај
 17.   Тинкоф
 18.   Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Кофидис
 2.   Delko-Marseille Provence-KTM
 3.   2016 Fortuneo-Vital Co
 4.   Ромпот-Оранје Пелотон
 5.   Штелтинг Сервис Груп
 6.   Топспорт Вландерен-Балоас
 7.   Ванти-Груп Гобер

ПоредокУреди

Резултат
Место Возач Екипа Време
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 4ч 43' 57"
2   Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ + 0"
3   Даниел Мартин (ИРС) Етикс-Квик Степ + 0"
4   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 4"
5   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 5"
6   Самуел Санчес (ШПА) БМЦ Рејсинг Тим + 5"
7   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 5"
8   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 5"
9   Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин + 5"
10   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 5"


НаводиУреди

 1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врскиУреди