Трка околу Луксембург

Трка околу Луксембург (луксембуршки: Tour de Luxembourg) — годишна велосипедска етапна трка, која се одржува во Луксембург. Трката околу Луксембург е класифицирана како 2. HC, категорија на трки кои се веднаш за оние од Светската турнеја. Во 2006 година, трката била дел од Европската турнеја. Одржувана кон крајот на мај или почетокот на јуни, настанот е понекогаш користен од страна на возачите како подготовка за Тур де Франс.[1]

Трка околу Луксембург
За трката
Датумпочеток на јуни
РегионЛуксембург
Месно имеTour de Luxembourg
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
Историја
Прво одржување1935 (1935)
Одржувања74 (до 2014)
Прв победник Матијас Клеменс (ЛУК)
Најмногу победи Матијас Клеменс (ЛУК) (5 победи)
Неодамнешен победник Мати Брешел (ДАН)

Победници уреди

Година Земја Возач Екипа
1935   Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс
1936   Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс
1937   Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс
1938   Белгија Влеминк, ЛисјенЛисјен Влеминк
1939   Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс
1940–
1945
Немало трка
1946   Белгија Шоте, БрикБрик Шоте
1947   Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс
1948   Луксембург Голдшмит, ЖанЖан Голдшмит
1949   Луксембург Diederich, BimBim Diederich
1950   Белгија Рик, Исидоре деИсидоре де Рик
1951   Луксембург Ернцер, МарселМарсел Ернцер
1952   Луксембург Кирхен, ЈенгЈенг Кирхен
1953   Белгија Вандерстокт, РобертРоберт Вандерстокт
1954   Луксембург Шмиц, ЈемпиЈемпи Шмиц
1955   Франција Бобе, ЛујонЛујон Бобе
1956   Луксембург Гол, ШарлиШарли Гол
1957   Франција Сен, ЖерарЖерар Сен
1958   Луксембург Шмиц, ЈемпиЈемпи Шмиц
1959   Луксембург Гол, ШарлиШарли Гол
1960   Луксембург Ернцер, МарселМарсел Ернцер
1961   Луксембург Гол, ШарлиШарли Гол
1962   Белгија Планкерт, ЏефЏеф Планкерт
1963   Белгија Моленерс, ИвоИво Моленерс
1964   Холандија Хартог, Ари денАри ден Хартог
1965   Обединето Кралство Денсон, ВинВин Денсон
1966   Луксембург Шиц, ЕдиЕди Шиц
1967   Белгија Брандс, ФрансФранс Брандс
1968   Луксембург Шиц, ЕдиЕди Шиц
1969   Италија Боифава, ДавидеДавиде Боифава
1970   Луксембург Шиц, ЕциЕци Шиц
1971   Белгија Дирикс, АндреАндре Дирикс
1972   Белгија Росјер, РожеРоже Росјер
1973   Франција Васер, СилвенСилвен Васер
1974   Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс
1975   Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек
1976   Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек
1977   Холандија Пронк, БертБерт Пронк
1978   Белгија Петерс, ЛудоЛудо Петерс
1979   Луксембург Дидје, ЛисјенЛисјен Дидје
1980   Холандија Остербош, БертБерт Остербош
1981   СССР Баринов, ЈуриЈури Баринов
1982   Франција Ино, БернарБернар Ино
1983   Луксембург Дидје, ЛисјенЛисјен Дидје
1984   Франција Лавен, КристофКристоф Лавен
1985   Холандија Нејдам, ЈелеЈеле Нејдам
1986   Холандија Рокс, СтевенСтевен Рокс
1987   Данска Лилхолт, СеренСерен Лилхолт
1988   Швајцарија Тринклер, РихардРихард Тринклер
1989   Холандија Корнелисе, МихелМихел Корнелисе
1990   Франција Лавен, КристофКристоф Лавен
1991   Холандија Тенисе, Герт-ЈанГерт-Јан Тенисе
1992   Франција Дојва, Жан-ФилипЖан-Филип Дојва
1993   Италија Шијандри, МаксимилијанМаксимилијан Шијандри
1994   Холандија Масен, ФрансФранс Масен
1995   Швајцарија Јерман, РолфРолф Јерман
1996   Италија Ели, АлбертоАлберто Ели
1997   Белгија Ванденбрук, ФранкФранк Ванденбрук Мапеи-ГБ
1998   САД Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг Дискавери Канал
1999   Белгија Ваутерс, МаркМарк Ваутерс Рабобанк
2000   Италија Ели, АлбертоАлберто Ели Тим Телеком
2001   Данска Бо Петерсен, ЈергенЈерген Бо Петерсен Team Fakta
2002   Шведска Лјунгквист, МаркусМаркус Лјунгквист Team Fakta
2003   Франција Веклер, ТомаТома Веклер Бриош Ла Буланжер
2004   Белгија Монфорт, МаксимМаксим Монфорт Ландбувкредит-Колнаго
2005   Унгарија Бодроги, ЛаслоЛасло Бодроги Кредит Агрикол
2006   САД Ванде Велде, КристијанКристијан Ванде Велде Тим ЦСЦ
2007   Швајцарија Раст, ГрегориГрегори Раст Астана
2008   Холандија Постхума, ЈостЈост Постхума Рабобанк
2009   Луксембург Шлек, ФренкФренк Шлек Тим Саксо Банк
2010   Италија Карара, МатеоМатео Карара Вакансолел
2011   Германија Гердеман, ЛинусЛинус Гердеман Леопард Трек
2012   Данска Фуглсанг, ЈакобЈакоб Фуглсанг РадиоШек-Нисан
2013   Германија Мартенс, ПаулПаул Мартенс Бланко Про Сајклинг
2014   Данска Брешел, МатиМати Брешел Тинкоф-Саксо

Наводи уреди

  1. „Водич за Трката околу Луксембург“. Тим Скај. 2012 BSkyB. 3 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2013-06-06. Посетено на 12 октомври 2012.

Надворешни врски уреди