Дварс дор Вландерен 2019

74. издание на велосипедската трка

Дварс дор Вландерен 2019 — 74. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 3 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Дварс дор Вландерен
Детали за трката
Издание74. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум3 април 2019
Растојание182,8 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток173
Возачи на крај153
Просечна брзина44,609 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Декојнинк)
ВторопласиранFRA Антони Тиржис (Директ Енержи)
ТретопласиранLUX Боб Јунгелс (Судал Квик-Степ)
◀20182021▶
Документација

Трката била освоена од Матје ван дер Пул.[2]

Екипи уреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Седум професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк4ч 05' 52
2.   Антони Тиржис Директ Енержи+ 0
3.   Боб Јунгелс Судал Квик-Степ+ 0
4.   Лукас Пестлбергер Бора-Хансгрое+ 0
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
6.   Лук Роу Инеос Гренадиерс+ 18
7.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 19
8.   Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 19
9.   Кристоф Лапорт Кофидис+ 19
10.   Хајнрих Хауслер Бахреин Викториус+ 19
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „2019 Spring Classics Recap: Van Dijk, Van der Poel Win Dwars door Vlaanderen“. Cyclocross Magazine. Посетено на 5 април 2019.
  3. „Дварс дор Вландерен 2019“. ProCycling.

Надворешни врски уреди