Амстел Голд Рејс

велосипедска трка во Холандија

Амстел Голд Рејс (холандски: Amstel Gold Race) — друмска велосипедска трка која се одржува (најчесто) во јужниот дел на покраината Лимбург, Холандија. Од 1989 е помеѓу трките вклучени во светските серии, најпрвин како дел од Светскиот друмски куп UCI (1989–2004), UCI ProTour (2005–2010), Светско рангирање на UCI (2009–2010) и од 2011 во Светската турнеја. Се смета за една од најважните друмски велосипедски трки во Холандија.

Амстел Голд Рејс
Amstel Gold Race logo.png
Лого на трката
За трката
Датумсредина (крајот) на април
РегионЛимбург, Холандија
Месно имеAmstel Gold Race (холандски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторAmstel Gold Race Foundation
Директор на тркатаЛео ван Влит
Историја
Прво издание1966 (1966)
Изданија54 (до 2019)
Прв победник Жан Стаблински (ФРА)
Најмногу победи Јан Рас (ХОЛ) (5 пати)
Неодамнешен победник Матје ван дер Пул (ХОЛ)

Името не е директно поврзано со реката Амстел, која е далеку од патеката на трката, туку преку покровителот — пиварницата „Амстел“.

Трката често минува по ридот Валсерберг (322,7 м) — највисока точка во Холандија и тромеѓа помеѓу Белгија, Холандија и Германија.

ПобеднициУреди

Возач Тим
1966   Стаблински, ЖанЖан Стаблински (ФРА) Форд-Хатчинсон
1967   Хартог, Ари денАри ден Хартог (ХОЛ) Бик-Хатчинсон
1968   Стевенс, ХариХари Стевенс (ХОЛ) Вилем II-Газеле
1969   Рејбрук, ГвидоГвидо Рејбрук (БЕЛ) Фаема
1970   Пинтенс, ЖоржЖорж Пинтенс (БЕЛ) Д-р Ман-Грундиг
1971   Вербек, ФрансФранс Вербек (БЕЛ) Вотни-Авија
1972   Планкерт, ВолтерВолтер Планкерт (БЕЛ) Вотни-Авија
1973   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1974   Кнетеман, ГериГери Кнетеман (ХОЛ) Ган-Мерсие-Хатчинсон
1975   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1976   Мертенс, ФредиФреди Мертенс (БЕЛ) Фландрија-Велда
1977   Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) Фрисол-Газеле-Тирион
1978   Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали
1979   Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали-Мекгрегор
1980   Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали-Креда
1981   Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Рено-Елф-Житан
1982   Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали-Кампоњоло
1983   Андерсон, ФилФил Андерсон (АВС) Пежо-Шел-Мишелин
1984   Ханеграф, ЖакЖак Ханеграф (ХОЛ) Квантум-Декосол-Јоко
1985   Кнетеман, ГериГери Кнетеман (ХОЛ) Скил-Сем-Кас-Мико
1986   Рокс, СтевенСтевен Рокс (ХОЛ) ПДМ-Гин МГ-Ултима-Конкорд
1987   Зутемелк, ЈопЈоп Зутемелк (ХОЛ) Суперконфекс-Квантум-Јоко-Колнаго
1988   Нејдам, ЈелеЈеле Нејдам (ХОЛ) Суперконфекс-Јоко-Опел-Колнаго
1989   Ланкер, Ерик ванЕрик ван Ланкер (БЕЛ) Панасоник-Исостар-Колнаго-Агу
1990   Пул, Адри ван дерАдри ван дер Пул (ХОЛ) Вајнман-СММ Устер-Меркс
1991   Масен, ФрансФранс Масен (ХОЛ) Баклер-Колнаго-Дека
1992   Лудвиг, ОлафОлаф Лудвиг (ГЕР) Панасоник-Спортлајф
1993   Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА) Ариостеа
1994   Музеув, ЈоханЈохан Музеув (БЕЛ) ГБ=МГ Малјифичио-Бјанки
1995   Џанети, МауроМауро Џанети (ШВА) Полти-Вапорето
1996   Ѕанини, СтефаноСтефано Ѕанини (ИТА) Гевис Плејбас
1997   Рис, БјарнБјарн Рис (ДАН) Тим Телеком
1998   Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА) Казино-Аг2р
1999   Богерд, МикаелМикаел Богерд (ХОЛ) Рабобанк
2000   Цабел, ЕрикЕрик Цабел (ГЕР) Тим Телеком
2001   Декер, ЕрикЕрик Декер (ХОЛ) Рабобанк
2002   Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Фаса Бортоло
2003   Винокуров, АлександарАлександар Винокуров (КАЗ) Тим Телеком
2004   Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин (ИТА) Геролштајнер
2005   ди Лука, ДанилоДанило ди Лука (ИТА) Ликвигас-Бјанки
2006   Шлек, ФренкФренк Шлек (ЛУК) Тим ЦСЦ
2007   Шумахер, ШтефанШтефан Шумахер (ГЕР) Геролштајнер
2008   Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Лампре
2009   Иванов, СергејСергеј Иванов (РУС) Катјуша
2010   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2011   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2012   Гаспарото, ЕнрикоЕнрико Гаспарото (ИТА) Астана
2013   Кројцигер, РоманРоман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф
2014   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим
2015   Квјатковски, МихалМихал Квјатковски (ПОЛ) Етикс-Квик Степ
2016   Гаспарото, ЕнрикоЕнрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер
2017   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Квик-Степ Флорс
2018   Валгрен, МихаелМихаел Валгрен (ДАН) Астана
2019   ван дер Пул, МатјеМатје ван дер Пул (ХОЛ) Корендон-Циркус

Повеќекратни победнициУреди

Велосипедист Вкупно Години
  Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) 5 1977, 1978, 1979, 1980, 1982
  Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) 4 2010, 2011, 2014, 2017
  Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) 2 1973, 1975
  Кнетеман, ГериГери Кнетеман (ХОЛ) 2 1974, 1985
  Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА) 2 1993, 1998
  Енрико Гаспарото (ИТА) 2 2012, 2016

По земјаУреди

# Земја Победи
1.   Холандија 18
2.   Белгија 13
3.   Италија 7
4.   Швајцарија 3
  Германија 3
5.   Франција 2
  Данска 2
6.   Австралија 1
  Казахстан 1
  Луксембург 1
  Полска 1
  Русија 1
  Чешка 1

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди