Флеш Валон или Валонска стрела (француски: La Flèche Wallonne) — професионална велосипедска друмска трка за мажи, која се одржува на крајот на април секоја година во Валонија, Белгија.

Флеш Валон
Лого на трката
За трката
Датумкрај на април
РегионВалонија, Белгија
Месно имеLa Flèche Wallonne (француски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕднодневен класик
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Историја
Прво одржување1936 (1936)
Одржувања86 (до 2022)
Прв победник Филип Демерсман (БЕЛ)
Најмногу победи Алехандро Валверде (ШПА)
(5 победи)
Неодамнешен победник Дилан Тенс (БЕЛ)

Првиот од двата белгиски арденски класици, Флеш Валон (Валонска стрела) најчесто се одржува во средината на неделата помеѓу Амстел Голд Рејс и Лиеж-Бастон-Лиеж. Едно време, Флеш Валон и Лиеж-Бастон-Лиеж се возеле една по друга, викенд именуван како „Le Weekend Ardennais“ (обете трки се организирани од Amaury Sport Organisation). Само седум возачи имаат постигнато победи на „Арденскиот двоец“ со победа на двете трки во истата година: Ферди Кублер двапати (во 1951 и 1952), Стан Окерс (1955), Еди Меркс (1972), Морено Арџентин (1991), Давиде Ребелин (2004), Алехандро Валверде (2006) и Филип Жилбер (2011).

Историја уреди

Флеш Валон бил создаден за зголемување на продажбата на весникот Les Sports во текот на 1930-тите и првпат била возена во 1936. Иако можеби не е сметана како една од класичните 'монументи', трката е широка прифатена како класик и се вбројувала во Светскиот друмски куп UCI и UCI ProTour. Станала дел од календарот на Светскиот ранкинг во 2009.

Како многу велосипедски трки, текот на трката била значително менувана низ годините, како во должината, така и самата рута. Настанот бил првпат возен на патиштата од Турне до Лиеж (растејќи од 236 километри до 300 километри - најголемото растојание - во 1938), но потоа Монс станал почетна точка. Од 1948, трката започнувала од Шарлерој; од 1960 трката била возена во обратна насока, започнувајќи го ЛИеж и завршувајќи го Шарлерој (или од 1965, Марсинел). Неколку години трката започнувала и завршувала во истото место: Вервие (1974–1978) или Хуи (1983–1985). Од 1986, трката започнувала во Спа и завршувала во Хуи. Од 1990, растојанието на трката не преминало повеќе од 210 километри.

Денес, трката започнува во Шарлерој и оди кон исток до Хуи, каде возачите прават три круга на тешкото искачување Мур де Хуи, со неколку секции стрмни повеќе од 15%. Крајот е на врвот на Мур по третото искачување.

Само четири воачи ја имаат трката трипати, двајца од нив Белгијци и двајца Италијанци. Сепак, белгиските возачи доминирале раните години на настанот, победувајќи ги првите 11 изданија на трката и малку повеќе од половината изданија вкупно (38 победи, вклучувајќи ја 2011). Италијанците ја освоиле трката 18 пати.

Победници уреди

Година Земја Возач Екипа
1936   Белгија Демерсман, ФилемонФилемон Демерсман
1937   Белгија Брекевелт, АдолфАдолф Брекевелт
1938   Белгија Масон, ЕмилЕмил Масон
1939   Белгија Делатхувер, ЕдмондЕдмонд Делатхувер
1940 Немало трка
1941   Белгија Грисол, СилвенСилвен Грисол
1942   Белгија Тајс, КарелКарел Тајс
1943   Белгија Кинт, МарселМарсел Кинт
1944   Белгија Кинт, МарселМарсел Кинт
1945   Белгија Кинт, МарселМарсел Кинт
1946   Белгија Кетелер, ДезиреДезире Кетелер
1947   Белгија Стеркс, ЕрнестЕрнест Стеркс
1948   Италија Камелини, ФермоФермо Камелини
1949   Белгија Стенберген, Рик ванРик ван Стенберген
1950   Италија Копи, ФаустоФаусто Копи
1951   Швајцарија Кублер, ФердиФерди Кублер
1952   Швајцарија Кублер, ФердиФерди Кублер
1953   Белгија Окерс, СтанСтан Окерс
1954   Белгија Дерајк, ЏерменЏермен Дерајк
1955   Белгија Окерс, СтанСтан Окерс
1956   Белгија Генехтен, Ришар ванРишар ван Генехтен
1957   Белгија Импанис, РејмонРејмон Импанис
1958   Белгија Стенберген, Рик ванРик ван Стенберген
1959   Белгија Хевенарс, ЈосЈос Хевенарс
1960   Белгија Керами, ПиноПино Керами
1961   Белгија Ванитсен, ВилиВили Ванитсен
1962   Белгија Деволф, АнриАнри Деволф
1963   Франција Пулидор, РејмонРејмон Пулидор
1964   Белгија Дезме, ЖилберЖилбер Дезме
1965   Италија Поџали, РобертоРоберто Поџали
1966   Италија Данчели, МишелМишел Данчели
1967   Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс
1968   Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој
1969   Белгија Хијсман, ЈосЈос Хијсман
1970   Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс
1971   Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк
1972   Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс
1973   Белгија Дирикс, АндреАндре Дирикс
1974   Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек
1975   Белгија Дирикс, АндреАндре Дирикс
1976   Холандија Зетемелк, ЈопЈоп Зетемелк
1977   Италија Мозер, ФранческоФранческо Мозер
1978   Франција Лорен, МишелМишел Лорен
1979   Франција Хино, БернарБернар Хино
1980   Италија Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони
1981   Белгија Вилемс, ДаниелДаниел Вилемс
1982   Италија Беча, МариоМарио Беча
1983   Франција Хино, БернарБернар Хино
1984   Данска Андерсен, КимКим Андерсен
1985   Белгија Крикелион, КлодКлод Крикелион
1986   Франција Фињон, ЛоренЛорен Фињон
1987   Франција Леклерк, Жан-КлодЖан-Клод Леклерк
1988   Германија Голц, РолфРолф Голц
1989   Белгија Крикелион, КлодКлод Крикелион
1990   Италија Арџентин, МореноМорено Арџентин Ариостеа
1991   Италија Арџентин, МореноМорено Арџентин Ариостеа
1992   Италија Фурлан, ЏорџоЏорџо Фурлан Ариостеа
1993   Италија Фондрист, МаурициоМаурицио Фондрист Лампре
1994   Италија Арџентин, МореноМорено Арџентин Гевис-Балан
1995   Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер ONCE
1996   САД Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг Моторола
1997   Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер ONCE
1998   Данска Хамбургер, БоБо Хамбургер Казино-Аг2р
1999   Италија Бартоли, МишелМишел Бартоли Мапеи-Квик Степ
2000   Италија Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде Вини Калдирола-Сидермек
2001   Белгија Вербруге, РикРик Вербруге Лото-Адеко
2002   Белгија Ертс, МариоМарио Ертс Лото-Адеко
2003   Шпанија Астарлоа, ИгорИгор Астарлоа Саеко Машине пер Кафе
2004   Италија Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин Геролштајнер
2005   Италија ди Лука, ДанилоДанило ди Лука Ликвигас-Бјанки
2006   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Кес д’Епарњ-Илес Балеарс
2007   Италија Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин Геролштајнер
2008   Луксембург Кирхен, КимКим Кирхен Тим Хај Роад
2009   Италија Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин Диквиџовани-Андрони
2010   Австралија Еванс, КеделКедел Еванс Верандас Вилемс
2011   Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер Омега Парма-Лото
2012   Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес Катјуша
2013   Шпанија Морено, ДаниелДаниел Морено Катјуша
2014   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2015   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2016   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2017   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2018   Франција Алафилип, ЖилијанЖилијан Алафилип Квик-Степ Флорс
2019   Франција Алафилип, ЖилијанЖилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ
2020   Швајцарија Хирши, МаркМарк Хирши Тим Санвеб
2021   Франција Алафилип, ЖилијанЖилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ
2022   Белгија Тенс, ДиланДилан Тенс Тим Бахреин Викториус

Победници по националност уреди

# на победи Држава
39   Белгија
18   Италија
11   Франција
8   Шпанија
3   Швајцарија
2   Данска
1   Германија
1   Холандија
1   САД
1   Луксембург
1   Австралија

Надворешни врски уреди