Омлоп Хет Ниусблад 2019

74. издание на велосипедската трка
Омлоп Хет Ниусблад 2019
Детали за трката
Издание74. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум2 март 2019
Растојание200 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеНинове
Екипи25
Возачи на почеток173
Возачи на крај110
Просечна брзина40,92 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCZE Здењек Штибар (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС Team)
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал)
◀20182020▶
Документација

Омлоп Хет Ниусблад 2019 — 74. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 2 март како четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од чешкиот возач Здењек Штибар од екипата Декојнинк-Квик Степ.

Екипи

уреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, седум професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок

уреди

Завршен пласман

уреди

[2]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Здењек Штибар Судал Квик-Степ4ч 53' 17
2.   Грег ван Авермат ССС Team+ 9
3.   Тим Веленс Лото-Судал+ 9
4.   Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 9
5.   Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 9
6.   Жан Пјер Друкер Бора-Хансгрое+ 19
7.   Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 19
8.   Филип Жилбер Судал Квик-Степ+ 19
9.   Матео Трентин Тим Џејко АИУла+ 19
10.   Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 19
11.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 19
12.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 19
13.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 19
14.   Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 19
15.   Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 19
16.   Боб Јунгелс Судал Квик-Степ+ 19
17.   Лауренс де Вресе Астана Казахстан Тим+ 19
18.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 19
19.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 28
20.   Ники Терпстра Директ Енержи+ 29
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Омлоп Хет Ниусблад 2019“. ProCycling.

Надворешни врски

уреди