Омлоп Хет Ниусблад 2019

74. издание на велосипедската трка
Омлоп Хет Ниусблад 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание74. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум2 март 2019
Растојание200 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеНинове
Екипи25
Возачи на почеток173
Возачи на крај110
Просечна брзина40,92 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCZE Здењек Штибар (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермет (ССС) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Омлоп Хет Ниусблад 2019 — 74. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 2 март како четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од чешкиот возач Здењек Штибар од екипата Декојнинк-Квик Степ.

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, седум професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   Дименжн Дата
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Џамбо-Висма
 11.   Катјуша-Алпесин
 12.   Лото-Судал
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Мовистар
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Кофидис
 2.   Корендон-Циркус
 3.   Директ Енержи
 4.   Ромпот-Шарл
 5.   Спорт Вландерен-Балоас
 6.   Валони Брисел
 7.   Ванти-Груп Гобер

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[2]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ4ч 53' 17
2.   Грег ван Авермет ССС+ 9
3.   Тим Веленс Лото-Судал+ 9
4.   Алексеј Луценко Астана+ 9
5.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 9
6.   Жан Пјер Друкер Бора-Хансгрое+ 19
7.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 19
8.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 19
9.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 19
10.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 19
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Омлоп Хет Ниусблад 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди