Вуелта а Еспања 2013

Вуелта а Еспања 2013 било 68. издание на Вуелта а Еспања. Вуелта започнала во Галисија на 24 август 2013. Пет дена се возела низ Галисија, а потоа продолжила кон другите шпански области, како Кастиља и Леон, Екстремадура, Андалусија, Арагон, Каталонија, Ла Риоха, Кантабрија и Астурија, пред да се врати во Мадрид за последната етапа на 15 септември.[1][2] Вуелта поминала и низ две соседни земји, Андора и Франција. Системот за бонификација за генералниот пласман на Вуелта а Еспања 2013 бил следен: 10 секунди за етапните победници, 6 секунди за второпласираните, 4 за третопласираните.[3]

Вуелта а Еспања 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 22 од 28
Рутата на Вуелта а Еспања 2013
Детали за трката
Датум(и) 24 август - 15 септември
Етапи 21
Растојание 3.358,9 км
Време 84ч 36' 04" (24.7 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Крис Хорнер (САД) (РадиоШек-Леопард)
Втор  Винченцо Нибали (ИТА) (Астана)
Трет  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)

Бодовен  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Планински  Никола Еде (ФРА) (Кофидис)
Комбиниран  Крис Хорнер (САД) (РадиоШек-Леопард)
Екипен Еускалтел-Еускади
2012
2014

Крис Хорнер ја освоил Вуелта а Еспања 2013 на возраст од 41 година на 15 септември 2013, станувајќи најстариот победник на некој Гранд Тур.[4][5][6]

Екипи и возачи

уреди

Деветнаесетте UCI World Tour екипи биле автоматски повикани на трката, додека три специјални покани биле испратени до професионалните континентални екипи.[7]

†: Поканети професионални континентални екипи

Етапи

уреди
Етапа Датум Тек Растојание Вид[8] Победник
1 24 август Виланова де Ароуса – Санхенхо 27,4 км   Екипен хронометар Астана
2 25 август Понтеведра – Монте да Гроба 177,7 км   Среднопланинска етапа   Николас Роуш (ИРС)
3 26 август Виго – Мирадор де Лобеира 184,8 км   Рамна етапа   Крис Хорнер (САД)
4 27 август Лалин – Финистера 189 км   Среднопланинска етапа   Даниел Морено (ШПА)
5 28 август Собер – Лаго де Санабрија 174,3 км   Среднопланинска етапа   Мајкл Метјус (АВС)
6 29 август Гихуело – Касерес 175 км   Рамна етапа   Михаел Меркев (ДАН)
7 30 август Алмендралехо – Маирена дел Алхарафе 205,9 км   Рамна етапа   Здењек Штибар (ЧЕШ)
8 31 август Херез де ла Фронтера – Алто де Пењас Бланкас 166,6 км   Среднопланинска етапа   Леополд Кениг (ЧЕШ)
9 1 септември Антекера – Валдепењас де Хаен 163,7 км   Среднопланинска етапа   Даниел Морено (ШПА)
10 2 септември Тоределкампо – Алто де Хаза Лана 186,8 км   Планинска етапа   Крис Хорнер (САД)
3 септември Ден за одмор
11 4 септември Таразона 38,8 км   Поединечен хронометар   Фабијан Канчелара (ШВА)
12 5 септември Маеља – Тарагона 164,2 км   Рамна етапа   Филип Жилбер (БЕЛ)
13 6 септември Валс – Кастељдефелс 169 км   Среднопланинска етапа   Варан Баргиј (ФРА)
14 7 септември Бага – Кол де ла Галина (Андора) 155,7 км   Планинска етапа   Даниеле Рато (ИТА)
15 8 септември Андора (Андора)  – Перагуд (Франција) 224,9 км   Планинска етапа   Александар Жење (ФРА)
16 9 септември Граус – Формигал 146,8 км   Планинска етапа   Варан Баргиј (ФРА)
10 септември Ден за одмор
17 11 септември Калахора – Бургос 189 км   Рамна етапа   Бауке Молема (ХОЛ)
18 12 септември Бургос – Пења Кабарга 186,5 км   Планинска етапа   Васил Кириенка (БЛР)
19 13 септември Сан Висенте де ла Баркера – Алто дел Наранко 181 км   Среднопланинска етапа   Хоаким Родригес (ШПА)
20 14 септември Авилес – Алто де Л’Англиру 142,2 км   Планинска етапа   Кени Елисонд (ФРА)
21 15 септември Леганес – Мадрид 109,6 км   Рамна етапа   Мајкл Метјус (АВС)

Преглед на трката

уреди
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Комбиниран пласман
 
Екипен пласман Награда за борбеност
1 Астана Јанез Брајкович недоделена недоделена недоделена Астана Јанез Брајкович
2 Николас Роуш Винченцо Нибали Николас Роуш Николас Роуш Николас Роуш РадиоШек-Леопард Алекс Расмусен
3 Крис Хорнер Крис Хорнер Пабло Уртасун
4 Даниел Морено Винченцо Нибали Даниел Морено Никола Еде
5 Мајкл Метјус Антонио Пједра
6 Михаел Меркев Мајкл Метјус Тони Мартини
7 Здењек Штибар Хавиер Арамендија
8 Леополд Кениг Николас Роуш Даниел Морено Тим Саксо-Тинкоф Антонио Пједра
9 Даниел Морено Даниел Морено Даниел Морено Мовистар Тим Хавиер Арамендија
10 Крис Хорнер Крис Хорнер Крис Хорнер Крис Хорнер Тим Саксо-Тинкоф Хуан Антонио Флеча
11 Фабијан Канчелара Винченцо Нибали Николас Роуш Астана Фабијан Канчелара
12 Филип Жилбер Фабрисио Ферари
13 Варан Баргиј Микеле Скарпони
14 Даниеле Рато Алехандро Валверде Даниеле Рато Крис Хорнер Даниеле Рато
15 Александар Жење Никола Еде Александар Жење
16 Варан Баргиј Еускалтел-Еускади Хуан Антонио Флеча
17 Бауке Молема Хавиер Арамендија
18 Васил Кириенка Егои Мартинес
19 Хоаким Родригес Крис Хорнер Едвалд Боасон Хаген
20 Кени Елисонд Давид Аројо
21 Мајкл Метјус недоделена
На крај Крис Хорнер Алехандро Валверде Никола Еде Крис Хорнер Еускалтел-Еускади Хавиер Арамендија

Поредок

уреди
Легенда
      Го означува предводникот во генералниот пласман       Го означува предводникот во планинскиот пласман
      Го означува предводникот во бодовниот пласман       Го означува предводникот во комбинираниот пласман

Екипен пласман

уреди
Место Екипа Време
1 Еускалтел-Еускади 253ч 29' 35"
2 Мовистар Тим + 1' 02"
3 Астана + 1' 30"
4 Тим Саксо-Тинкоф + 9' 56"
5 Каха Рурал-Сегурос РГА + 33' 48"
6 Катјуша + 45' 21"
7 РадиоШек-Леопард + 46' 54"
8 Тим НетАп-Ендура + 52' 29"
9 FDJ.fr + 1ч 01' 21"
10 Аксент Џобс-Ванти + 1ч 56' 46"

Наводи

уреди
  1. „Spanish rumor mill hints at a 2013 Vuelta a España that's even hillier than '12 edition“. VeloNews.com. Архивирано од изворникот на 2012-11-21. Посетено на 18 ноември 2012.
  2. „Hints on Vuelta route: More mountainous than 2012 edition“. VeloNews.com. Архивирано од изворникот на 2014-02-04. Посетено на 2 јануари 2013.
  3. Daniel Moreno fait coup double
  4. „Вуелта а Еспања: Крис Хорнер, 41, е најстариот победник на Гранд Тур“. BBC Sport. 15 септември 2013. Посетено на 15 септември 2013.
  5. „Крис Хорнер стана најстариот освојувач на Гранд Тур“. Guardian UK. 15 септември 2013. Посетено на 17 септември 2013.
  6. „Крис Хорнер победи на Вуелта“. ESPN. 15 септември 2013. Посетено на 17 септември 2013.
  7. „Каха Рурал, Кофидис и НетАп-Ендура добија покани за Вуелта а Еспања“. velonation.com. VeloNation. 3 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-24. Посетено на 1 јуни 2013.
  8. „La Vuelta '13: Road Book“ (PDF). Velorooms (шпански). Вуелта а Еспања, Unipublic. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 27 август 2013.

Надворешни врски

уреди