Џиро ди Ломбардија 2013

Џиро ди Ломбардија 2013 било 107. издание на еднодневната велосипедска трка Џиро ди Ломбардија, често нарекувана и како Трка на паѓачките лисја. Била одржана на 6 октомври 2013. Хоаким Родригес (Катјуша) ја освоил трката втора година по ред откако се одвоил на последното искачување на трката. Алехандро Валверде завршил втор пред Рафал Мајка.[1][2][3]

Giro di Lombardia 2013
Светска турнеја на UCI 2013
Детали за трката
Date 6 октомври 2013
Растојание 242 км
Време 6ч 10' 18" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Хоаким Родригес (Шпанија) (Катјуша)
Втор  Алехандро Валверде (Шпанија) (Мовистар Тим)
Трет  Рафал Мајка (Полска) (Тим Саксо-Тинкоф)
2012
2014

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 6ч 10' 18" 100
2   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим +17" 80
3   Рафал Мајка (ПОЛ) Тим Саксо-Тинкоф +23" 70
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп +45" 60
5   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана +45" 50
6   Даниел Морено (ШПА) Катјуша +55" 40
7   Питер Сери (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ +55" 30
8   Франко Пелицоти (ИТА) Андрони Џокатоли-Венецуела +55" -
9   Иван Сантаромита (ИТА) Аксент Џобс-Ванти +55" 10
10   Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг +55" 4

Наводи уреди

  1. „Родригес победи на Џиро ди Ломбардија“. Cycling News. 6 октомври 2013. Посетено на 7 октомври 2013.
  2. Rodriguez doet kunstje in Lombardije over (холандски)
  3. Tour of Lombardy: Joaquim Rodriguez wins one-day classic