Класик Лондон-Сари 2019

8. издание на велосипедска трка
Класик Лондон-Сари 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание8. Класик Лондон-Сари
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум4 август 2019
Растојание169 км
ДржаваGBR Обединето Кралство
ПоаѓалиштеПарк Буши
ОдредиштеМол
Екипи20
Возачи на почеток138
Возачи на крај123
Просечна брзина44,817 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранDEN Михаел Меркев (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Лондон-Сари 2019 (позната и како: Класик РајдЛондон-Сари 2019) — 8. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Лондон-Сари, која се одржала на 4 август како триесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Бранителот на титулата Паскал Акерман не учествувал за да ја одбрани титулата. Во негово отсуство, Елија Вивијани ја освоил победата додека колегата на Акерман, Сем Бенет завршил втор. Колегата на Вивијани Михаел Меркев се одржал пред Јаспер Стејвен за последното место на подиумот.[2]

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, шеснаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале, како и националната екипа на Велика Британија, со што главната била составена од 20 екипи. Секоја екипа имала состав од 7 возачи.[3][4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Бахреин-Мерида
 3.   Бора-Хансгрое
 4.   ССС Тим
 5.   Декојнинк-Квик Степ
 6.   Групама-ФДЖ
 7.   Лото-Судал
 8.   Мичелтон-Скот
 9.   Дименжн Дата
 10.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 11.   Инеос
 12.   Џамбо-Висма
 13.   Катјуша-Алпесин
 14.   Санвеб
 15.   Трек-Сегафредо
 16.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1.   Делко-Марсеј Прованс
 2.   Израелска велосипедска академија
 3.   Директ Енержи
Национална екипа
 1.   Обединето Кралство

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ3ч 46' 15
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3.   Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
5.   Амунд Грендал Јансен Џамбо-Висма+ 0
6.   Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
7.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
8.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9.   Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
10.   Итан Хејтер Обединето Кралство+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Viviani wins RideLondon-Surrey Classic“. Cycling News. 4 August 2019. Посетено на 4 August 2019.
 3. „2019 Prudential RideLondon Teams“. Посетено на 19 July 2019.
 4. Windsor, Richard (29 July 2019). „RideLondon-Surrey Classic 2019 start list“. Cycling Weekly. Посетено на 30 July 2019.
 5. „Класик Лондон-Сари 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди