Флеш Валон 2015 („Валонска стрела“) — 79. издание на велосипедскиот еднодневен класик Флеш Валон. Се одржал на 22 април и била дванаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2] Флеш Валон е втор од трите арденски класици; се одржува три дена по Амстел Голд Рејс (освоена во 2015 г. од Михал Квјатковски) и четири дена пред Лиеж-Бастон-Лиеж. Бранителот на титулата на трката бил Алехандро Валверде (Мовистар Тим).[3]

Флеш Валон 2015
Светска турнеја на UCI 2015, трка 12 од 28
Детали за трката
Date 22 април 2015
Растојание 205,5 км
Време 5ч 8' 22" (40,0 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Втор  Жилијан Алафилип (ФРА) (Етикс-Квик Степ)
Трет  Михаел Албасини (ШВА) (Орика-ГринЕЏ)
2014
2016

Трката се одржала на растојание од 205,5 километри, започнувајќи во Варем и завршувајќи во Хуј. Клучниот дел на Флеш Валон е искачувањето на Мур де Хуј, кој се поминал трипати во текот на трката; целта е на врвот на последното искачување на Мур. Флеш Валон има дополнителна важност во 2015 година бидејќи втората етапа на Тур де Франс 2015 исто така вклучува завршница на Мур, па така неколку возачи ја возеле трката како подготовка.

И покрај додавањето на дополнително искачување кон крајот на трката, се создала група уште на подножјето на Мур. Валверде ја освоил третата победа на трката на искачувањето, додека Жилијан Алафилип (Етикс-Квик Степ) завршил втор, а Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ) го заокружил подиумот; Валверде победил и на Лиеж-Бастон-Лиеж. Флеш Валон била одбележана со многу падови, кои предизвикале повлекувања на неколку од фаворитите за победа на трката, вклучувајќи Филип Жилбер, Даниел Мартин и Крис Фрум.

Екипи уреди

Бидејќи Флеш Валон е дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Организаторите на трката на осум професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани и така била заокружена групата од 25 екипи.[4]

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

Резултати уреди

 
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 5ч 08' 22" 80
2   Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ и.в. 60
3   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в. 50
4   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша и.в. 40
5   Даниел Морено (ШПА) Катјуша и.в. 30
6   Алекси Вијермоз (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 4" 22
7   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 4" 14
8   Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 4" 10
9   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Канондејл-Гармин + 4" 6
10   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 4" 2

Наводи уреди

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. Косинс, Питер (17 април 2015). „Почетнички води за Ардените“. Cyclingnews.com. Посетено на 21 април 2015.
  4. Кларк, Стјуарт (10 март 2015). „Флеш Валон и Лиеж-Бастон-Лиеж ги објавија специјалните покани“. Cycling Weekly. Посетено на 21 април 2015.

Надворешни врски уреди