БинкБенк Тур 2017

издание 2017 на велосипедската трка БинкБенк
БинкБенк Тур 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание13. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми7 – 13 август
Растојание1.080,3 км
ДржавиNED Холандија
BEL Белгија
ПоаѓалиштеБреда
ОдредиштеГерардсберген
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај125
Просечна брзина43,957 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Том Димулен (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Јаспер Стејвен (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БорбеностBEL Пит Алегерт (Спорт Вландерен-Балоас) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA Трек-Сегафредо Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Документација Wikidata-logo S.svg

БинкБенк Тур 2017 — 13. издание на велосипедската етапна трка БинкБенк Тур, која се одржала помеѓу 7 и 13 август како дваесет и деветти настан во сезоната на Светската турнеја. Трката е продолжување на Енеко Тур, која била преименувана по промената на спонзорот на трката.[1][2]

Трката била освоена од Холанѓанецот Том Димулен.

ЕкипиУреди

Бидејќи БинкБенк Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

РутаУреди

Патеката за трката била објавена во мај 2017 година.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  7 авгБреда – Венрај169,8  Петер Саган    Петер Саган  
2  8 авгВорбург – Ворбург9  Штефан Кинг    Штефан Кинг  
3  9 авг  Бланкенберге –   Ардоје185  Петер Саган    Штефан Кинг  
4  10 авг  Ланакен –   Ланакен154,2  Едвард Тенс    Штефан Кинг  
5  11 авгСитард-ГеленСитард-Гелен167,3  Ларс Бом    Ларс Бом  
6  12 авг  Римст –   Уфализ203,7  Тим Веленс    Том Димулен  
7  13 авг  Есен –   Герардсберген191,3  Јаспер Стејвен    Том Димулен  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 50' 09
2.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
3.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
4.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
5.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
6.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
7.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Јонас Рикерт Спорт Вландерен-Балоас+ 0
9.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10.   Едвард Планкерт Спорт Вландерен-Балоас+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое3ч 59' 59
2.   Лауренс де Вресе Астана+ 1
3.   Фил Баухаус Санвеб+ 4
4.   Елмар Рејндерс Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 5
5.   Магнус Корт Орика-Скот+ 6
6.   Марк Мекнели Ванти-Груп Гобер+ 6
7.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 10
8.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 10
9.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 10
10.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим10' 58
2.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 4
3.   Том Димулен Санвеб+ 5
4.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 8
5.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
6.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
7.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
8.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 15
9.   Тим Веленс Лото-Судал+ 17
10.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 17
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг   БМЦ Рејсинг Тим4ч 01' 07
2.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 4
3.   Том Димулен Санвеб+ 5
4.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 8
5.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
6.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
7.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
8.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 15
9.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 15
10.   Тим Веленс Лото-Судал+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое4ч 14' 02
2.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3.   Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
5.   Лоик Влиген БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
7.   Јонас Рикерт Спорт Вландерен-Балоас+ 0
8.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
9.   Берт ван Лерберге Спорт Вландерен-Балоас+ 0
10.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим8ч 15' 08
2.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 4
3.   Том Димулен Санвеб+ 5
4.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 5
5.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 8
6.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
7.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
8.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
9.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 15
10.   Тим Веленс Лото-Судал+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо3ч 24' 23
2.   Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 0
3.   Тим Мерлир Верандас Вилемс-Крелан+ 0
4.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 0
5.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
6.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
7.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
8.   Марк Саро ФДЖ+ 0
9.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
10.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим11ч 39' 31
2.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 4
3.   Том Димулен Санвеб+ 5
4.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 5
5.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 8
6.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
7.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
8.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
9.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 17
10.   Тим Веленс Лото-Судал+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо3ч 43' 46
2.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 3
3.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 3
5.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 3
6.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 3
7.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3
8.   Тим Веленс Лото-Судал+ 3
9.   Дани ван Попел Тим Скај+ 3
10.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 3
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ларс Бом  Лото НЛ-Џамбо15ч 23' 17
2.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 2
3.   Том Димулен Санвеб+ 8
4.   Тим Веленс Лото-Судал+ 19
5.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 27
6.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 27
7.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 29
8.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 32
9.   Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 35
10.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс Лото-Судал5ч 04' 36
2.   Том Димулен Санвеб+ 0
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 17
4.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 17
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 17
6.   Михаел Валгрен Астана+ 20
7.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 20
8.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 42
9.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 42
10.   Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 1' 42
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Том Димулен  Санвеб20ч 27' 49
2.   Тим Веленс Лото-Судал+ 4
3.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 46
4.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 52
5.   Михаел Валгрен Астана+ 1' 02
6.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 09
7.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 1' 46
8.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 1' 48
9.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 2' 13
10.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо4ч 06' 48
2.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 1
3.   Том Димулен  Санвеб+ 1
4.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 1
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 1
6.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1
7.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1
8.   Матје Ладању ФДЖ+ 1
9.   Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 1
10.   Дилан ван Барле ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Том Димулен  Санвеб24ч 34' 33
2.   Тим Веленс Лото-Судал+ 17
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 46
4.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 51
5.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 14
6.   Михаел Валгрен Астана+ 1' 15
7.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 1' 53
8.   Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 1' 59
9.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 2' 12
10.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 2' 23
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал белата маичка.[5][6]

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал зелената маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.[5][6]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Борбен пласман
 
Екипен пласман
1 Петер Саган Петер Саган Петер Саган Пит Алегерт Спорт Вландерен-Балоас
2 Штефан Кинг Штефан Кинг Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим
3 Петер Саган Петер Саган
4 Едвард Тенс
5 Ларс Бом Ларс Бом Квик-Степ Флорс
6 Тим Веленс Том Димулен Лото-Судал
7 Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо
На крај Том Димулен Петер Саган Пит Алегерт Трек-Сегафредо

НаводиУреди

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Parcours BinckBank Tour in definitieve plooi“. sport.be. Архивирано од изворникот на 2017-08-03. Посетено на 26 мај 2017.
  5. 5,0 5,1 „Пласмани“. Енеко Тур. sport.be. Архивирано од изворникот на 2017-06-21. Посетено на 27 септември 2015.
  6. 6,0 6,1 „Reglement“. sport.be. Енеко Тур. Архивирано од изворникот на 2015-09-29. Посетено на 28 септември 2015.

Надворешни врскиУреди