Џиро ди Ломбардија

Џиро ди Ломбардија (италијански: Giro di Lombardia; наречена и Трка околу Ломбардија) — класична велосипедска трка која се вози низ областа Ломбардија, во Италија. Претставува последен „монумент“ во европскиот календар и е една од последните трки во рамки на календарот на Светската турнеја, при што многупати била одлучувачка за натпреварувањето. Нејзиниот прекар е „класик на мртвите (паѓачки) лисја“ (италијански: la classica delle foglie morte) поради тоа што се одржува во есен.

Џиро ди Ломбардија
Giro di Lombardia logo.svg
За трката
Датумпочеток на октомври
РегионЛомбардија, Италија
Месно имеGiro di Lombardia, Il Lombardia (италијански)
ПрекарLa classica delle foglie morte (италијански)
Трка на паѓачките листови
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторRCS Sport
Директор на тркатаМикеле Аквароне
Историја
Прво издание1905 (1905)
Изданија112 (до 2018)
Прв победник Џовани Џерби (ИТА)
Најмногу победи Фаусто Копи (ИТА) (5 победи)
Неодамнешен победник Тибо Пино (ФРА)

ИсторијаУреди

Првото издание било во 1905 година. Тогаш била наречена Милано-Милано. Денешното име го добила во 1907 година. Рутата се менувала повеќепати. Милано, Сесто Сан Џовани, Бергамо, Варезе, Монца, Комо биле почетни или завршни точки на трката. Во 2004 година, трката започнала во Мендрисио во Швајцарија, а завршила во Комо. Најпознато искачување е Мадона дел Гизало, кое се наоѓа во завршниот дел на трката. На врвот се наоѓа мал музеј посветен на верата и велосипедизмот.

Фаусто Копи ја освоил рекордни пет пати. Французинот Анри Пелисје и Ирецот Шон Кели се единствените неиталијански возачи кои ја освоиле трката трипати. Најнеодамнешните изданија на трката (2012 и 2013) ги освоил Хоаким Родригес.

РутаУреди

Рутата била менувана повеќепати низ годините, иако симболот на трката останало езерото Комо и искачувањето Гизало кое започнува близу Белаџо и се доаѓа до црквата Мадона дел Гизало, патронот на велосипедистите. Милано, Монца, Комо и Бергамо биле традиционално завршните градови на трката низ годините. Од 2004 година, крајот се вратил на езерото во Комо со краткото, но тешко, искачување Сан Фермо дела Баталја, неколку километри пред крајот. Во 2010 година бил воведено искачувањето Колма ди Сормано кое го заменило искачувањето Цвилјо по искачувањето Гизало. Искачувањето Сормано било исто така воведено во целосно променетата рута во 2011 година. Искачувањето било поставено пред Мадона дел Гизало. По искачувањето Гизало, следувала рамна делница до Леко за последното искачување на трката во должина од 3,4 километри. По спустот останувале само 3 километри до крајот. Стрмниот пат на искачувањето Вила Вергано се покажало за одлучувачки во 2011 и 2012 година.[1]

Години Почеток Крај
1905–1960 Милано Милано
1961–1984 Милано Комо
1984–1989 Комо Милано (Дуомо)
1990–1994 Милано Монца
1995–2001 Варезе Бергамо
2002 Канту Бергамо
2003 Комо Бергамо
2004–2006 Мендризио (ШВА) Комо
2007–2009 Варезе Комо
2010 Милано Комо
2011 Милано Леко
2012–2013 Бергамо Леко
2014, 2016 Комо Бергамо
2015, 2017 Бергамо Комо

ПобеднициУреди

Возач Тим
1905   Џерби, ЏованиЏовани Џерби (ИТА) Маино
1906   Брамбила, ЏузепеЏузепе Брамбила (ИТА) Бјанки
1907   Гарижу, ГиставГистав Гарижу (ФРА) Пежо
1908   Фабер, ФрансоаФрансоа Фабер (ЛУК) Пежо-Волбер
1909   Куниоло, ЏованиЏовани Куниоло (ИТА) Руџ
1910   Микелото, ЏованиЏовани Микелото (ИТА) Стуки
1911   Пелисје, АнриАнри Пелисје (ФРА)
1912   Оријани, КарлоКарло Оријани (ИТА) Стуки
1913   Пелисје, АнриАнри Пелисје (ФРА) Алсион
1914   Бордин, ЛауроЛауро Бордин (ИТА) Бјанки
1915   Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА)
1916   Торичели, ЛеополдоЛеополдо Торичели (ИТА) Маино
1917   Тис, ФилипФилип Тис (БЕЛ) Пежо
1918   Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА) Бјанки
1919   Џирарденго, КостантеКостанте Џирарденго (ИТА) Стуки
1920   Пелисје, АнриАнри Пелисје (ФРА) ЈБ Луве
1921   Џирарденго, КостантеКостанте Џирарденго (ИТА) Стуки
1922   Џирарденго, КостантеКостанте Џирарденго (ИТА) Бјанки-Салга
1923   Брунеро, ЏованиЏовани Брунеро (ИТА) Лењано-Пирели
1924   Брунеро, ЏованиЏовани Брунеро (ИТА) Лењано-Пирели
1925   Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Пирели
1926   Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Пирели
1927   Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Пирели
1928   Белони, ГаетаноГаетано Белони (ИТА) Волсит-Пирели
1929   Фосати, ПјероПјеро Фосати (ИТА) Маино
1930   Мара, МикелеМикеле Мара (ИТА) Бјанки
1931   Бинда, АлфредоАлфредо Бинда (ИТА) Лењано-Хатчинсон
1932   Негрини, АнтониоАнтонио Негрини (ИТА) Маино
1933   Пјемонтеси, ДоменикоДоменико Пјемонтеси (ИТА) Женијал Лусифер-Хатчинсон
1934   Гуера, ЛеаркоЛеарко Гуера (ИТА) Маино
1935   Моло, ЕнрикоЕнрико Моло (ИТА) Глорија
1936   Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА) Лењано
1937   Бини, АлдоАлдо Бини (ИТА) Бјанки
1938   Чинели, ЧиноЧино Чинели (ИТА) Фрејус
1939   Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА) Лењано
1940   Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА) Лењано
1941   Рики, МариоМарио Рики (ИТА) Лењано
1942   Бини, АлдоАлдо Бини (ИТА) Бјанки
1943 Немало трка
1944 Немало трка
1945   Рики, МариоМарио Рики (ИТА) Лењано
1946   Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки
1947   Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки
1948   Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки
1949   Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки-Урсус
1950   Солдани, РенцоРенцо Солдани (ИТА) Томан
1951   Бобе, ЛујонЛујон Бобе (ФРА) Стела-Данлоп
1952   Минарди, ЏузепеЏузепе Минарди (ИТА) Лењано
1953   Ланди, БруноБруно Ланди (ИТА) Фјорели
1954   Копи, ФаустоФаусто Копи (ИТА) Бјанки-Пирели
1955   Мауле, КлетоКлето Мауле (ИТА) Торпадо
1956   Дарижад, АндреАндре Дарижад (ФРА) Хелиет-Потен
1957   Рончини, ДиегоДиего Рончини (ИТА) Бјанки-Пирели
1958   Дефилипис, НиноНино Дефилипис (ИТА) Карпано
1959   Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ) Фаема
1960   Демс, ЕмилЕмил Демс (БЕЛ) Филко
1961   Таконе, ВитоВито Таконе (ИТА) Атала
1962   Ро, Јо деЈо де Ро (ХОЛ) Сен Рафаел-Хелиет
1963   Ро, Јо деЈо де Ро (ХОЛ) Сен Рафаел-Житан
1964   Мота, ЏаниЏани Мота (ИТА) Молтени
1965   Симпсон, ТомТом Симпсон (ВБР) Пежо-БП-Мишелин
1966   Џимонди, ФеличеФеличе Џимонди (ИТА) Салварани
1967   Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА) Филотекс
1968   Спрингел, Херман ванХерман ван Спрингел (БЕЛ) Др. Ман-Грундиг
1969   Монсере, Жан ПјерЖан Пјер Монсере (БЕЛ) Фландрија-Де Клерк
1970   Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА) Филотекс
1971   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1972   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1973   Џимонди, ФеличеФеличе Џимонди (ИТА) Предлошка:Cycling data BIA
1974   де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Бруклин
1975   Мозер, ФранческоФранческо Мозер (ИТА) Самсон
1976   де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Бруклин
1977   Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели (ИТА) Скик
1978   Мозер, ФранческоФранческо Мозер (ИТА) Самсон Кампањоло
1979   Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Рено-Житан-Кампањоло
1980   Волф, Фонс деФонс де Волф (БЕЛ) Бул д’Ор-Колнаго
1981   Кајпер, ХениХени Кајпер (ХОЛ) ДАФ Тракс-Кот д’Ор
1982   Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони (ИТА) Дел Тонго-Колнаго
1983   Кели, ШонШон Кели (ИРС) Сем-Франс Лоара
1984   Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Предлошка:Cycling data LVC
1985   Кели, ШонШон Кели (ИРС) Скил Сем Кас Мико
1986   Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели (ИТА) Супермеркати Бријанцоли
1987   Арџентин, МореноМорено Арџентин (ИТА) Гевис-Бјанки
1988   Моте, ШарлиШарли Моте (ФРА) Системе У-Житан
1989   Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) Шато д’О
1990   Делион, ЖилЖил Делион (ФРА) Предлошка:Cycling data HEL
1991   Кели, ШонШон Кели (IRL) Предлошка:Cycling data PDM
1992   Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) КЛАС-Кахастур
1993   Ришар, ПаскалПаскал Ришар (ШВА) Предлошка:Cycling data ARI
1994   Бобрик, ВладиславВладислав Бобрик (РУС) Гевис-Балан
1995   Фарезин, ЏаниЏани Фарезин (ИТА) Лампре-Панарија
1996   Тафи, АндреаАндреа Тафи (ИТА) Мапеи-ГБ
1997   Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (FRA) ONCE
1998   Каменцинд, ОскарОскар Каменцинд (ШВА) Мапеи-Брикоби
1999   Челестино, МиркоМирко Челестино (ИТА) Тим Полти
2000   Румшас, РаимондасРаимондас Румшас (ЛИТ) Фаса Бортоло
2001   ди Лука, ДанилоДанило ди Лука (ИТА) Кантина Толо-Аква е Сапоне
2002   Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Фаса Бортоло
2003   Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Фаса Бортоло
2004   Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Саеко Машине пер Кафе
2005   Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Квик Степ-Инерџетик
2006   Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Квик Степ-Инерџетик
2007   Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Лампре-Фондитал
2008   Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Лампре
2009   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Сајленс-Лото
2010   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2011   Цауг, ОливерОливер Цауг (ШВА) Леопард Трек
2012   Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2013   Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2014   Мартин, ДаниелДаниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп
2015   Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Астана
2016   Чавес, ЕстебанЕстебан Чавес (КОЛ) Орика-БајкЕксчејнџ
2017   Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Бахреин-Мерида
2018   Пино, ТибоТибо Пино (ФРА) Групама-ФДЖ

Повеќекратни победнициУреди

Победи Велосипедист Држава Изданија
5 Фаусто Копи   Италија 1946, 1947, 1948, 1949, 1954
4 Алфредо Бинда   Италија 1925, 1926, 1927, 1931
3 Анри Пелисје   Франција 1911, 1913, 1920
Костанте Џирарденго   Италија 1919, 1921, 1922
Гаетано Белони   Италија 1915, 1918, 1928
Џино Бартали   Италија 1936, 1939, 1940
Шон Кели   Ирска 1983, 1985, 1991
Дамијано Кунего   Италија 2004, 2007, 2008
2 Џовани Брунеро   Италија 1923, 1924
Алдо Бини   Италија 1937, 1942
Марио Ричи   Италија 1941, 1945
Јо де Ро   Холандија 1962, 1963
Франко Битоси   Италија 1967, 1970
Еди Меркс   Белгија 1971, 1972
Феличе Џимонди   Италија 1966, 1973
Роже де Влеминк   Белгија 1974, 1976
Франческо Мозер   Италија 1975, 1978
Бернар Ино   Франција 1979, 1984
Џанбатиста Барончели   Италија 1977, 1986
Тони Ромингер   Швајцарија 1989, 1992
Микеле Бартоли   Италија 2002, 2003
Паоло Бетини   Италија 2005, 2006
Филип Жилбер   Белгија 2009, 2010
Хоаким Родригес   Шпанија 2012, 2013
Винченцо Нибали   Италија 2015, 2017

По националностУреди

# на победи Држава
69   Италија
12   Белгија
12   Франција
5   Швајцарија
4   Ирска
3   Холандија
2   Шпанија
1   Обединето Кралство
1   Ирска
1   Колумбија
1   Литванија
1   Луксембург
1   Русија

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди