Класика де Сан Себастијан 2013

Велосипедска трка

Класика де Сан Себастијан 2013 било 33. издание на еднодневната велосипедска трка Класика де Сан Себастијан. Била одржана на 27 јули 2013 на растојание од 232 километри, започнувајќи и завршувајќи во Сан Себастијан, во Баскија, Шпанија. Била деветнаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Класика де Сан Себастијан 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 19 од 28
Детали за трката
Date 27 јули 2013
Растојание 232 км
Време 5ч 39' 02" (25,5 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Тони Галопен (Франција) (РадиоШек-Леопард)
Втор  Алехандро Валверде (Шпанија) (Мовистар Тим)
Трет  Роман Кројцигер (Чешка) (Тим Саксо-Тинкоф)
2012
2014

Трката била освоена од возачот на РадиоШек-Леопард Тони Галопен, откако направил напад на последното искачување на трката, Алто де Аркале, и успеал да се одржи пред остатокот од главната група, остварувајќи ја најголемата победа во неговата кариера.[1] Второто место му припаднало на возачот на Мовистар Тим Алехандро Валверде, 28 секунди зад Галопен,[2] додека подиумот бил заокружен од возачот на Тим Саксо-Тинкоф Роман Кројцигер.[3]

Екипи

уреди

Бидејќи Класика де Сан Себастијан бил настан од Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Каха Рурал-Сегурос РГА добила специјална покана за учество на трката и со тоа била создадена групата од 20 екипи.

Дваесетте екипи кои учествувале на трката биле:

Резултати

уреди
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард 5ч 39' 02" 80
2   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 20" 60
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф + 20" 50
4   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 20" 40
5   Николас Роуш (ИРС) Тим Саксо-Тинкоф + 29" 30
6   Микел Ланда (ШПА) Еускалтел-Еускади + 36" 22
7   Морено Мозер (ИТА) Канондејл + 51" 14
8   Питер Сери (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 51" 10
9   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 51" 6
10   Арнолд Жанесон (ФРА) FDJ.fr + 51" 2

Наводи

уреди
  1. Худ, Ендру (27 јули 2013). „Тони Галопен победи на Класика де Сан Себастијан 2013“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2013-07-30. Посетено на 28 јули 2013.
  2. Вин, Најџел (27 јули 2013). „Тони Галопен сам до победа во Сан Себастијан“. Cycling Weekly. IPC Media. Посетено на 28 јули 2013.
  3. „Tony Gallopin wins Clasica de San Sebastian as Alejandro Valverde has to settle for second“. Sky Sports. BSkyB. 27 јули 2013. Посетено на 28 јули 2013.