Отвори го главното мени

Алексеј Луценко

казахстански велосипедист

Алексеј Александрович Луценко (руски: Алексей Александрович Луценко; р. 7 септември 1992) — казахстански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана.[1]

Алексеј Луценко
Луценко на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеАлексеј Александрович Луценко
Роден7 септември 1992 (1992-09-07) (27 г.)
Петропавловск,  Казахстан
Висина1,75 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАстана
ДисциплинаДрумски велосипедист
УлогаВозач
Професионални клубови
2012
2013–
Астана Континентал Тим
Астана
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2017)

Етапни трки

Трка околу Оман (2018, 2019)
Трка околу Хајнан (2016)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак под 23 години (2012)
MaillotKaz.PNG Национален хронометарски првак (2015)
MaillotKaz.PNG Национален друмски првак (2018)
Последна промена
18 април 2019

КариераУреди

Во 2012 година го освоил Светското друмско првенство под 23 години.[2] На Тур де Свис 2015, Луценко имал одлучувачки напад на претпоследното искачување што го довело до победа на осмата етапа.[3]

ДостигнувањаУреди

2010
Азиски јуниорски првенства
1.   Друмска трка
2.   Индивидуален хронометар
2011
9. ЗЛМ Тур
2012
1.   Светско друмско првенство под 23 години
1. Етапа 5 Тур де л’Авенир
1. Етапа 1b Трка околу Бугарија
1. Етапа 5 Џиро дела Вале д’Аоста
2. ГП дес Марбријер
5. ГП Нобили Рубинетери
2014
1. Етапа 5 (ITT) Трка околу Данска
1.   Екипен хронометар на Азиските игри 2014
4. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 5 (ITT)
2015
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8 Тур де Свис
1. Трка Алмати
2016
1.   Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 8
1. Етапа 5 Париз-Ница
1. Трка Алмати
3. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
1.   Краен пласман Трка Алмати
1. Етапа 1
Вуелта а Еспања
1. Етапа 5
  Награда за борбеност на етапа 5
3. Дварс дор Вландерен
9. Светско друмско првенство
2018
1.   Национално друмско првенство
Азиски игри
1.   Друмска трка
1.   Хронометар
1.   Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 6 Трка околу Австрија
2. Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 4
2019
1.   Краен пласман Трка околу Оман
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
Тирено-Адријатико
1.   Планински пласман
1. Етапа 4
4. Омлоп Хет Ниусблад
7. Страде Бјанке

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 87
  Тур СО 62 71
  Вуелта 100 75

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Astana Pro Team presented renewed roster for 2019“, „Астана“, Apgrade, 16 декември 2018 (посет. 1 јануари 2019 г).
  2. Луценко ја освои светската титула за мажи до 23 години
  3. Lutsenko takes breakaway victory in Tour de Suisse stage 8“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 20 јуни 2015 (посет. 20 јуни 2015 г).

Надворешни врскиУреди