Амстел Голд Рејс 2013

велосипедска трка во Холандија

Амстел Голд Рејс 2013 било 48. издание на еднодневната велосипедска трка Амстел Голд Рејс. Се одржала на 14 април 2013 на растојание од 251,8 километри и била единаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Амстел Голд Рејс 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 11 од 28
Детали за трката
Date 14 април 2013
Растојание 251,8 км
Време 6ч 35' 21" (23.745 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Роман Кројцигер (ЧЕШ) (Тим Саксо-Тинкоф)
Втор  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Трет  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
2012
2014

Екипи

уреди

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан на Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи се автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Шест други екипи добиле специјални покани на трката и со тоа била создадена групата од 25 екипи.[2]

UCI World Tour екипи кои настапиле на трката биле:

Шест други екипи со специјални покани:

Резултати

уреди
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф 6ч 35' 21" 80
2   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 22" 60
3   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 22" 50
4   Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 22" 40
5   Филип Жилбер (БЕЛ) Аксент Џобс-Ванти + 22" 30
6   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 22" 22
7   Бјерн Лекеманс (БЕЛ) Вакансолел-ДКМ + 22" 14
8   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 22" 10
9   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана + 22" 6
10   Бауке Молема (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 22" 2

Наводи

уреди
  1. Официјален PDF документ
  2. „Екипи“. Архивирано од изворникот на 2014-04-25. Посетено на 2013-04-14.

Надворешни врски

уреди