ГП Западна Франција 2015

издание во 2015 година на велосипедската трка ГП Западна Франција

ГП Западна Франција 2015 — еднодневна класична велосипедска трка, која се одржала во Плуе на 30 август 2015 година. Трката била 79. издание на ГП Западна Франција и била дваесет и четврта трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

ГП Западна Франција 2015
Детали за трката
Издание79. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2015
Датум30 август 2015
Растојание229,1 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи24
Возачи на почеток190
Возачи на крај127
Просечна брзина41,461 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (Катјуша)
ВторопласиранITA Симоне Понци (Вини Забу)
ТретопласиранLTU Рамунас Навардаускас (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
◀20142016▶
Документација

Трката завршила во масовен спринт од 69 возачи. Победник бил Александер Кристоф (Катјуша), кој ја освоил својата дваесетта трка во сезоната. Симоне Понци (Саутист Про Сајклинг) завршил втор, додека Рамунас Навардаускас (Канондејл-Гармин) трет, со што го заокружил подиумот.[3]

Резултат уреди

Место Возач Екипа Време
1   Александер Кристоф (НОР) Катјуша 5ч 31' 32"
2   Симоне Понци (ИТА) Саутист Про Сајклинг и.в.
3   Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Канондејл-Гармин и.в.
4   Грега Боле (СЛО) ЦЦЦ-Спранди-Полковице и.в.
5   Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Судал и.в.
6   Антони Ру (ФРА) ФДЖ и.в.
7   Арминдо Фонсека (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман и.в.
8   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај и.в.
9   Расмус Гулдхамер (ДАН) Култ Енерџи Про Сајклинг и.в.
10   Магнус Корт (ДАН) Орика-ГринЕЏ и.в.
Извор: ProCyclingStats

Наводи уреди

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. Кене, Жан Франсоа (30 август 2015). „Кристоф победи на ГП Западна Франција Плуе“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 31 август 2015.