Отвори го главното мени

Флеш Валон 2014 — 78. издание на еднодневната велосипедска трка Флеш Валон. Се одржала на 23 април 2014 на растојание од 199 километри и била дванаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Флеш Валон 2014
Светска турнеја UCI 2014, трка 12 од 28
Детали за трката
Date 23 април 2014
Растојание 199 км
Време 4ч 36' 45" (26,8 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алехандро Валверде (Шпанија) (Мовистар Тим)
Втор  Даниел Мартин (Ирска) (Гармин-Шарп)
Трет  Михал Квјатковски (Полска) (Омега Парма-Квик Степ)
2013
2015

Била освоена по втор пат од Шпанецот Алехандро Валверде, пред Ирецот Даниел Мартин и Полјакот Михал Квјатковски.[1]

ЕкипиУреди

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја UCI, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, со што е заокружена групата од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[2]

РезултатиУреди

НаводиУреди

  1. Браун, Грегор. „Алехандро Валверде назад на врвот на класиците со победата на Флеш Валон“, „Cycling Weekly“, IPC Media, 23 април 2014 (посет. 24 април 2014 г).
  2. „Стартна листа на Флеш Валон 2014“. Флеш Валон. Amaury Sport Organisation. конс. 23 април 2014. 

Надворешни врскиУреди