Омлоп Хет Ниусблад 2018

издание 2018 на велосипедската трка Омлоп Хет Ниусблад
Омлоп Хет Ниусблад 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание73. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум24 февруари 2018
Растојание196,2 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеМербеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај98
Просечна брзина40,56 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Михаел Валгрен[1] (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOL Лукаш Вишњовски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
◀20172019▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Омлоп Хет Ниусблад 2018 — 73. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 24 февруари како четврти настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[2][3]

Била освоена од данскиот возач Михаел Валгрен од екипата Астана, кој дошол сам до победа со 12 секунди предност во однос на возачот на Тим Скај, Лукаш Вишњовски од ПОлска, додека подиумот го заокружниот домашниот возач Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак).[4]

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, седумнаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката, со исклучок на Мовистар Тим. Дополнително, осум професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)Професионални континентални екипи (8)

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михаел Валгрен Астана4ч 50' 14
2.   Лукаш Вишњовски Тим Скај+ 12
3.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
4.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 12
5.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 12
6.   Едвард Тенс Санвеб+ 12
7.   Берт ван Лерберге Кофидис+ 12
8.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 12
9.   Арно Демар ФДЖ+ 12
10.   Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 12
11.   Овен Дул Тим Скај+ 12
12.   Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 12
13.   Скот Твејтс Дименжн Дата+ 12
14.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
15.   Дрис ван Гестел Спорт Вландерен-Балоас+ 12
16.   Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 12
17.   Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 12
18.   Силван Дилје АГ2Р Ла Мондијал+ 12
19.   Амунд Грендал Јансен Лото НЛ-Џамбо+ 12
20.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 12
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

  1. (nl) De Deen Michael Valgren Andersen verrast Belgen in Omloop Het Nieuwsblad, nieuwsblad.be, 24 февруари 2018.
  2. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  3. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
  4. „Uitslag - Résultat - Result“ (Portable Document Format). KBWB-RVLB.com. Royal Belgian Cycling League. 24 февруари 2018. Посетено на 24 февруари 2018.
  5. „Deelnemerslijst - Liste des partants“ (Portable Document Format). Омлоп Хет Ниусблад. Фландриски класици. 23 февруари 2018. Посетено на 24 февруари 2018.
  6. „Омлоп Хет Ниусблад 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди