Џиро ди Ломбардија 2011

Џиро ди Ломбардија 2011 — 105. издание на еднодневната велосипедска трка Џиро ди Ломбардија, често наречена како Трка на паѓачките лисја. Била одржана на 15 октомври 2011 година на растојание од 241 километар, започнувајќи во Милано и завршувајќи во Леко по првпат.[1] Претставувала 26. и последна трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Џиро ди Ломбардија
Светска турнеја на UCI 2011, трка 26 од 26
Детали за трката
Date 15 октомври
Растојание 241 км
Време 6ч 20' 02" (23.643 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Оливер Цауг (Швајцарија) (Леопард Трек)
Втор  Даниел Мартин (Ирска) (Гармин-Сервело)
Трет  Хоаким Родригес (Шпанија) (Катјуша)
2010
2012

Возачот на Леопард Трек Оливер Цауг ја освоил трката, напаѓајќи на последното искачување Салита ди Ело и се одржал до крајот, освојувајќи ја трката по првпат во неговата професионална кариера.[2] Преостанатите места на подиумот биле одредени — осум секунди зад Цауг — во спринт помеѓу петорица, кога возачот на Гармин-Сервело Даниел Мартин го победил Хоаким Родригес од Катјуша за второто место. Двократниот победник и бранителот на титулата и предводник во Светската турнеја Филип Жилбер завршил на осмото место, 16 секунди зад Цауг.[3]

Екипи уреди

Бидејќи трката е дел од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Биле доделени седум специјални покани — Аква & Сапоне, Андрони Џокатоли, Колнаго-ЦСФ Инокс, Фарнезе Вини-Нери Сотоли, ФДЖ, Геокс-ТМЦ и Тим Јуропкар — со што се создала група од 25 екипи.[4]

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Оливер Цауг (ШВА) Леопард Трек 6ч 20' 02" 100
2   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 8" 80
3   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 8" 70
4   Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 8" 60
5   Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-ИСД + 8" 50
6   Доменико Поцовиво (ИТА) Колнаго-ЦСФ Инокс + 8"
7   Џовани Висконти (ИТА) Фарнезе Вини-Нери Сотоли + 16"
8   Филип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 16" 20
9   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аква & Сапоне + 16"
10   Рикардо Кјарини (ИТА) Андрони Џокатоли + 16"

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Рајан, Бери (12 октомври 2011). „Gilbert the man to beat as chapter closes for Tour of Lombardy“. Cycling News. Future Publishing Limited. Архивирано од изворникот на 2011-10-17. Посетено на 15 октомври 2011.
  2. „Цауг победи во Ломбардија“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 15 октомври 2011. Посетено на 15 октомври 2011.
  3. „Il Lombardia 2011: Ordine d'arrivo / Ordre d'arrivee / Order of arrival“ (PDF). Џиро ди Ломбардија. RCS MediaGroup. 15 октомври 2011. Посетено на 15 октомври 2011.
  4. „Објавени екипите за Џиро ди Ломбардија“. Cycling News. Future Publishing Limited. 5 август 2011. Посетено на 15 октомври 2011.