Милано-Санремо 2017

издание 2017 на италијанската велосипедска трка Милано-Санремо

Милано-Санремо 2017 — 108. издание на велосипедската еднодневна трка Милано-Санремо, која се одржала на 18 март како осми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Милано-Санремо 2017
Детали за трката
Издание108. Милано-Санремо
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум18 март 2017
Растојание291 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеМилано
ОдредиштеСанремо
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај195
Просечна брзина40,733 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Тим Скај)
ВторопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ТретопласиранFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс)
◀20162018▶
Документација

Откако се одвоиле на завршното искачување на трката — Поџо ди Санремо — возачот на Тим Скај, Михал Квјатковски, ја освоил трката во спринт од тројца пред светскиот првак Петер Саган (Бора-Хансгрое) и возачот на Квик-Степ Флорс, Жилијан Алафилип.[3]

Екипи уреди

Бидејќи Милано-Санремо е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5][6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Рута уреди

Како еден од велосипедските монументи, Милано-Санремо — општо сметана за спринтерски класик — е меѓу најценетите трки во професионалниот велосипедизам.[7]

Рутата за 2017 била долга 291 километар, започнувајќи од Милано до традиционалната завршница во Санремо.[8] Завршниот дел на трката ги вклучувала искачувањата на Чипреса и на Поџо ди Санремо, кои обично се покажувале одлучувачки за исходот на трката. Исто така, на рутата возачите морале да го совладаат 35-километарското искачување на Пасо дело Туркино, иако не се сметало за клучна точка на трката. По Туркино, рутата го следела брегот од Џенова до завршницата во Санремо. На помалку од 50 километри до целта, започнувале првите искачувања, пред да дојдат двете завршни искачувања до целта.[9]

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[10][11]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски Тим Скај7ч 08' 39
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 0
4.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 5
5.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 5
6.   Арно Демар ФДЖ+ 5
7.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 5
8.   Насер Бухани Кофидис+ 5
9.   Елија Вивијани Тим Скај+ 5
10.   Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 5
11.   Магнус Корт Орика-Скот+ 5
12.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 5
13.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 5
14.   Даниеле Бенати Мовистар+ 5
15.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 5
16.   Лука Мезгец Орика-Скот+ 5
17.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 5
18.   Тим Веленс Лото-Судал+ 5
19.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 5
20.   Марко Канола Нипо-Вини Фантини+ 5
Извор: ProCyclingStats


Наводи уреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Робертшо, Хенри (18 март 2017). „Brilliant Michal Kwiatkowski edges out Peter Sagan to win Milan-San Remo 2017“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 18 март 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „25 teams to Milano Sanremo 2017“. Милано-Санремо. RCS MediaGroup. 18 јануари 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-19. Посетено на 6 март 2017.
 6. Garibaldi 2017, стр. 12.
 7. Вестбај, Мет (9 април 2015). „Spring classics: A beginner's guide to Paris-Roubaix, Milan-San Remo and the other one-day races“. Sky Sports. Sky UK. Посетено на 18 март 2017.
 8. Garibaldi 2017, стр. 23.
 9. Рајан, Бери (16 март 2017). „Preview: Sagan and Gaviria the favourites but anything goes at Milan-San Remo“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 18 март 2017.
 10. „Милано-Санремо 2017“. ProCycling.
 11. „Kwiatkowski wins Milan-San Remo“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 18 март 2017. Посетено на 18 март 2017.

Извори уреди

Надворешни врски уреди