Париз-Рубе 2022

119. издание на велосипедската трка
Париз-Рубе 2022
Детали за трката
Издание119. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум17 април 2022
Растојание257,2 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток170
Возачи на крај107
Просечна брзина45,792 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Дилан ван Барле (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ТретопласиранSUI Штефан Кинг (Групама-ФДЖ)
◀20212023▶
Документација

Париз-Рубе 2022 — 119. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 17 април како 15. настан во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од холандскиот возач Дилан ван Барле.[1][2]

Екипи уреди

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс5ч 37' 00
2.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 1' 47
3.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 47
4.   Том Девринт Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 1' 47
5.   Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 1' 47
6.   Адријан Пети Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 2' 27
7.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 2' 27
8.   Лоран Пишон Аркеа-Самсик+ 2' 27
9.   Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 2' 34
10.   Ив Ламперт Квик-Степ Алфа Винил+ 2' 59
11.   Бен Тарнер Инеос Гренадиерс+ 4' 30
12.   Александер Кристоф Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 4' 33
13.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 4' 36
14.   Јорди Мејс Бора-Хансгрое+ 4' 47
15.   Матис Лувел Аркеа-Самсик+ 4' 47
16.   Тако ван дер Хорн Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 4' 47
17.   Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 4' 47
18.   Џон Дегенколб Тим ДСМ+ 4' 47
19.   Андреја Пасквалон Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 4' 47
20.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 4' 47
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „Van Baarle wins Paris-Roubaix“. www.ineosgrenadiers.com (англиски). Посетено на 18 April 2022.
  2. „Paris-Roubaix: Dylan van Baarle wins for Ineos Grenadiers in fastest edition of race“. BBC Sport. Посетено на 18 April 2022.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Париз-Рубе 2022“. ProCycling.

Надворешни врски уреди