Отвори го главното мени

Лиеж-Бастон-Лиеж 2013 било 99. издание на еднодневната велосипедска трка Лиеж-Бастон-Лиеж. Се одржала на 21 април 2013 на растојание од 261,5 километри и била тринаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Лиеж-Бастон-Лиеж 2013
Светска турнеја UCI 2013, трка 13 од 28
Детали за трката
Date 21 април 2013
Растојание 261,5 км
Време 6ч 38' 07" (24,489 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Даниел Мартин (ИРС) (Гармин-Шарп)
Втор  Хоаким Родригез (ШПА) (Катјуша)
Трет  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
2012
2014

Трката била освоена од Даниел Мартин од Гармин-Шарп откако започнал доцен напад од групата предводена од неговиот колега Рајдер Хесједал, за да го достигне и да го помине Хоаким Родригез кој се изборил за второто место, додека Алехандро Валверде победил во спринтот за третото место.[1]

ЕкипиУреди

Бидејќи Лиеж-Бастон-Лиеж е настан од Светската турнеја UCI, сите 19 UCI World Tour екипи се автоматски повикани и се обврзани да испратат свој состав. Шест други екипи биле повикани на трката со специјални покани и со тоа била создадена главната група од 25 екипи.[2]

UCI World Tour екипи кои учествувале на трката биле:

Други шест екипи со специјални покани биле:

РезултатиУреди

НаводиУреди

  1. Браун, Грегор. „Победата на Ден Мартин на Лиеж е остварување на сонот“, „Cycling Weekly“, IPC Media, 21 април 2013 (посет. 21 април 2013 г).
  2. Екипи

Надворешни врскиУреди