Гран при Монтреал 2015

издание во 2015 година на велосипедската трка Гран при Монтреал
Гран при Монтреал 2015 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание6. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2015 1.UWT
Датум13 септември 2015
Растојание205,7 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток167
Возачи на крај64
Просечна брзина38,532 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Орика-ГринЕЏ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOR Руј Кошта (Лампре-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Луј Вервеке (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
Grand Prix cycliste de Montréal 2015.jpg
◀20142016▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Гран при Монтреал 2015 — шесто издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал. Се одржала на 13 септември и претставувала 26. трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Тим Веленс во спринт пред Адам Јејтс. Во главната група, спринтот за третото место го освоил Руј Кошта.

ЕкипиУреди

Бидејќи трката претставува дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На три професионални континентални екипи биле доделени специјални покани. На трката настапила и канадска екипа и со тоа била создадена главната група од 21 екипа.

Екипи кои настапиле на трката биле:

РезултатиУреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Судал 5ч 20' 09" 80
2   Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ и.в. 60
3   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 2" 50
4   Јан Бакелантс (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 4" 40
5   Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 4" 30
6   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 5" 22
7   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 5" 14
8   Роберт Гесинк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 9" 10
9   Филип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 9" 6
10   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Канондејл-Гармин + 9" 2

НаводиУреди

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.

Надворешни врскиУреди