Омлоп Хет Ниусблад 2022

77. издание на велосипедската трка
Омлоп Хет Ниусблад 2022
Детали за трката
Издание77. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум26 февруари 2022
Растојание204,2 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеНинове
Екипи25
Возачи на почеток171
Возачи на крај124
Просечна брзина42,185 км/ч
Искачени метри1666 m
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ВторопласиранITA Сони Колбрели (Бахреин Викториус)
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (АГ2Р Ситроен Тим)
◀20212023▶
Документација

Омлоп Хет Ниусблад 2022 — 77. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 26 февруари како втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката започнала во Гент и завршила во Нинове.[2]

Омлоп Хет Ниусблад е трка која обично е освојувана од соло-возач или победникот се одлучува во спринт од мала група на возачи. Оваа година не била исклучок, победникот Ваут ван Ерт нападнал на 13 километри пред целта од групата на фаворити.[3] Виктор Кампенертс бил првиот кој се обидел да го следи Ван Ерт од групата на 20 возачи. Ван Ерт го одржал водството до целта, правејќи разлика од 22 секунди. Групата од 20 возачи спринтала за преостанатото место на подиумот, со што Сони Колбрели го поразил Грег ван Авермат.[4][5]

Екипи

уреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, седум професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 25 екипи. Секоја екипа настапила со по седум возачи, освен Тим Џејко-АИУла кои настапиле со петмина,[6] Мовистар Тим и Групама-ФДЖ настапиле со шестмина, со што главната група броела 171 возач.[7][8][9]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок

уреди

Завршен пласман

уреди

[10]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма4ч 50' 26
2.   Сони Колбрели Бахреин Викториус+ 22
3.   Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 22
4.   Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 22
5.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 22
6.   Расмус Фосум Тилер Уно-Х Про Сајклинг Тим+ 22
7.   Матео Трентин ОАЕ Емирати+ 22
8.   Андреја Пасквалон Интермарше-Сиркус-Ванти+ 22
9.   Флоријан Сенешал Судал Квик-Степ+ 22
10.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 22
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. „Omloop Het Nieuwsblad Elite“. UCI. Посетено на 26 February 2022.
  2. „Elite men“. Omloop Het Nieuwsblad | Flanders Classics (англиски). Посетено на 26 February 2022.
  3. Long, Jonny (26 February 2022). „Wout van Aert wins Omloop Het Nieuwsblad with stinging Bosberg attack“. cyclingweekly.com (англиски). Посетено на 27 February 2022.
  4. Puddicombe, Stephen (26 February 2022). „Wout Van Aert takes solo victory at Omloop Het Nieuwsblad“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 27 February 2022.
  5. Ryan, Barry (26 February 2022). „Omloop Het Nieuwsblad Elite Men - Live Coverage“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 27 February 2022.
  6. „Team BikeExchange-Jayco head north for 'Opening Weekend' of classics action“. greenedgecycling.com. 23 February 2022. Архивирано од изворникот на 2022-02-26. Посетено на 26 February 2022.
  7. „Startlist for Omloop Het Nieuwsblad ME 2022“. www.procyclingstats.com. Посетено на 26 February 2022.
  8. „OMLOOP HET NIEUWSBLAD Elite startlist“ (PDF). flandersclassics.be. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-02-26. Посетено на 26 February 2022.
  9. „Omloop Het Nieuwsblad 2022“. cyclingnews.com (англиски). 25 February 2022. Посетено на 26 February 2022.
  10. „Омлоп Хет Ниусблад 2022“. ProCycling.

Надворешни врски

уреди