Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019

105. издание на велосипедската трка
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 L-B-L podium 18.jpg
Детали за трката
Издание105. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум28 април 2019
Растојание256 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеЛиеж
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај101
Просечна брзина38,63 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Давиде Формоло (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2019.png
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019 — 105. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 28 април како дваесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Данецот Јакоб Фуглсанг.[2]

ЕкипиУреди

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   Дименжн Дата
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Џамбо-Висма
 11.   Катјуша-Алпесин
 12.   Лото-Судал
 13.   Мичелтон-Скот
 14.   Мовистар
 15.   Инеос
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Аркеа-Самсик
 2.   Кофидис
 3.   Директ Енержи
 4.   Спорт Вландерен-Балоас
 5.   Витал Консепт-Б&Б Хотелс
 6.   Валони Брисел
 7.   Ванти-Груп Гобер

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг Астана6ч 37' 37
2.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 27
3.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 57
4.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 57
5.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 57
6.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 57
7.   Микел Ланда Мовистар+ 57
8.   Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 00
9.   Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 05
10.   Ваут Пулс Тим Скај+ 1' 26
11.   Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 29
12.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 29
13.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 29
14.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 1' 29
15.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 1' 29
16.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 1' 29
17.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 29
18.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 29
19.   Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 1' 29
20.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 29
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Liege-Bastogne-Liege: Jakob Fuglsang claims biggest win of his career“. BBC Sport. Посетено на 30 април 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „ASO maakt wildcards Waalse koersen bekend - WielerFlits“. Посетено на 22 април 2019.
 5. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди