Класика де Сан Себастијан

Класика де Сан Себастијан (шпански: Clásica de San Sebastián) — еднодневна велосипедска трка, која се одржува секое лето од 1981 година во Сан Себастијан, Шпанија. Традиционално е трка со повеќе искачувања; неколку познати ѕвезди од големите трки настапувале низ 30-годишната историја на трката.

Класика де Сан Себастијан
Logo sansebastian.jpg
За трката
Датумавгуст
РегионБаскија, Шпанија
Месно имеClásica de San Sebastián (шпански)
Donostia-Donostia Klasikoa (баскиски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
Историја
Прво издание1981 (1981)
Изданија39 (до 2019)
Прв победник Марино Лехарета (ШПА)
Најмногу победи Марино Лехарета (ШПА) (3 победи)
Неодамнешен победник Ремко Евенепул (БЕЛ)

Класика де Сан Себастијан е позната по нејзините извонредни пејзажи покрај крајбрежјето и ветрот, нерамниот терен кој бара агресивно возење. Моменталната патека на трката е околу 227 километри во должина и го вклучува тешкото искачување Алто де Хајцкибел на околу 200 километри од почетокот на трката. Ова е најчесто одлучувачката точка на трката. Била дел од Светскиот друмски куп (кој се возел од 1989 до 2004), како и дел од понатамошните негови наследници, UCI ProTour и од 2011, Светска турнеја UCI.

ПобеднициУреди

Возач Тим
1981   Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Тека
1982   Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Тека
1983   Крикелион, КлодКлод Крикелион (БЕЛ) Сплендор
1984   Ритиман, НикиНики Ритиман (ШВА) Ла Ви Клер
1985   Пул, Адри ван дерАдри ван дер Пул (ХОЛ) Квантум-Декосол-Јоко
1986   Гастон, ИнакиИнаки Гастон (ШПА) Кас
1987   Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Каха Рурал
1988   Тенисе, Герт-ЈанГерт-Јан Тенисе (ХОЛ) Предлошка:Cycling data PDM
1989   Задробилек, ГерхардГерхард Задробилек (АВТ) Предлошка:Cycling data 711
1990   Индуран, МигелМигел Индуран (ШПА) Банесто
1991   Буњо, ЏаниЏани Буњо (ИТА) Предлошка:Cycling data GAT
1992   Алкала, РаулРаул Алкала (МЕК) Предлошка:Cycling data PDM
1993   Кјапучи, КлаудиоКлаудио Кјапучи (ИТА) Карера Џинс-Тасони
1994   Кивас, Арман де ЛасАрман де Лас Кивас (ФРА) Касторама
1995   Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг (САД) Предлошка:Cycling data MOT
1996   Белтс, УдоУдо Белтс (ГЕР) Тим Телеком
1997   Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин (ИТА) Франсес де же
1998   Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Кофидис
1999   Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Вини Калдирола
2000   Декер, ЕрикЕрик Декер (ХОЛ) Рабобанк
2001   Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ЦСЦ-Тискали
2002   Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ЦСЦ-Тискали
2003   Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Квик Степ-Давитамон
2004   Пердигуеро, Мигел Анхел МартинМигел Анхел Мартин Пердигуеро (ШПА) Соние Дувал-Продир
2005   Забалја, КонстантиноКонстантино Забалја (ШПА) Соние Дувал-Продир
2006   Флоренсио, ХавиерХавиер Флоренсио (ШПА) Буиг Телеком
2007   Бертањоли, ЛеонардоЛеонардо Бертањоли (ИТА) Ликвигас
2008   Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Кес д’Епарњ
2009   Баредо, КарлосКарлос Баредо (ШПА) Квик Степ
2010   Санчес, Луис ЛеонЛуис Леон Санчес (ШПА) Кес д’Епарњ
2011   Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2012   Санчес, Луис ЛеонЛуис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк
2013   Галопен, ТониТони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард
2014   Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим
2015   Јејтс, АдамАдам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ
2016   Молема, БаукеБауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо
2017   Квјатковски, МихалМихал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај
2018   Алафилип, ЖилијанЖилијан Алафилип (ПОЛ) Квик-Степ Флорс
2019   Евенепул, РемкоРемко Евенепул (БЕЛ) Декојнинк-Квик Степ

Повеќекратни победнициУреди

Победи Велосипедист Изданија
3
  Марино Лехарета (ШПА) 1981, 1982, 1987
2
  Франческо Казагранде (ИТА) 1998, 1999
  Лорен Жалабер (ФРА) 2001, 2002
  Луис Леон Санчес (ШПА) 2010, 2012
  Алехандро Валверде (ШПА) 2008, 2014
  • Возачите со закосени букви се активни

Победници по националностУреди

# на победи Држава
13   Шпанија
7   Италија
5   Франција
4   Холандија
3   Белгија
1   Австрија
1   Обединето Кралство
1   Германија
1   Мексико
1   Полска
1   САД
1   Швајцарија

Надворешни врскиУреди