Гент-Вевелгем 2018

80. издание на велосипедската трка Гент-Вевелгем
Гент-Вевелгем 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание80. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум25 март 2018
Растојание250,8 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеДејнзе
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај149
Просечна брзина42,554 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Арно Демар (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
Gent-Wevelgem 2018 men.png
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гент-Вевелгем 2018 — 80. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 25 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по трет пат од возачот на Бора-Хансгрое, Петер Саган, со што го израмнил рекордот по број на победи. Трката била решена во спринтерска завршница од 20 возачи, а Саган победил пред возачот на Квик-Степ Флорс, Елија Вивијани и Арно Демар од Групама-ФДЖ.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   БМЦ Рејсинг
 2.   Бора-Хансгрое
 3.   Лото-Судал
 4.   Квик-Степ Флорс
 5.   АГ2Р Ла Мондијал
 6.   Астана
 7.   Бахреин-Мерида
 8.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Мовистар
 11.   Мичелтон-Скот
 12.   Дименжн Дата
 13.   Катјуша-Алпесин
 14.   Лото НЛ-Џамбо
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Спорт Вландерен-Балоас
 2.   Ванти-Груп Гобер
 3.   Верандас Вилемс-Крелан
 4.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 5.   Кофидис
 6.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 7.   Витал Консепт

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 53' 37
2.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
4.   Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
5.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
6.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10.   Ваут ван Ерт Верандас Вилемс-Крелан+ 0
11.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
12.   Јан-Вилем ван Схип Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 0
13.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
14.   Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 0
15.   Жилиен Вермот Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. конс. 20 октомври 2017. 
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. конс. 20 октомври 2016. 
 3. Peter Sagan wins Gent-Wevelgem“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 25 март 2018 (посет. 25 март 2018 г).
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 5. „List of participants“ (Portable Document Format). Гент-Вевелгем. Фландриски класици. 20 март 2018. конс. 25 март 2018. 
 6. „Гент-Вевелгем 2018“. ProCycling. 

Надворешни врскиУреди