Гран при Квебек 2015

издание во 2015 година на велосипедската трка Гран при Квебек

Гран при Квебек 2015 — шесто издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек. Се одржала на 11 септември и претставувала 25. трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Гран при Квебек 2015
Детали за трката
Издание6. Гран-при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2015
Датум11 септември 2015
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток168
Возачи на крај130
Просечна брзина39,047 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Ригоберто Уран (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранAUS Мајкл Метјус (Тим Џејко АИУла)
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (Катјуша)
ПланинскиCAN Ryan Roth (Silber)
◀20142016▶
Документација

Трката била освоена од Ригоберто Уран.

Екипи

уреди

Бидејќи трката претставува дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На три професионални континентални екипи биле доделени специјални покани. На трката настапила и канадска екипа и со тоа била создадена главната група од 21 екипа.

Екипи кои настапиле на трката биле:

Резултати

уреди
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ 5ч 09' 47" 80
2   Мајкл Метјус (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в. 60
3   Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в. 50
4   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Канондејл-Гармин и.в. 40
5   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида и.в. 30
6   Бауке Молема (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг и.в. 22
7   Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в. 14
8   Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал и.в. 10
9   Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин и.в. 6
10   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в. 2

Наводи

уреди
  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.

Надворешни врски

уреди