Велосипедизам на Летните олимписки игри 2016 - друмска трка за мажи

Друмската трка за мажи била една од осумнаесетте велосипедски дисциплини на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, која започнала и завршила на 6 август на тврдината Копакабана. Трката била освоена од Грег ван Авермат од Белгија.

Поглед на тврдината Копакабана
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2016
Друмски велосипедизам
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Крос-кантри мажи жени
BMX
BMX мажи жени

Фаворити пред трката уреди

Поради напорната патека, за медалот се очекувало да се борат оние велосипедисти со вештини при искачувањата и спуштањата. Иако, општиот список на фаворити за трката бил Крис Фрум, Алехандро Валверде, Винченцо Нибали, Михал Квјатковски, Руј Кошта и Ромен Барде,[1] многу очекувале дека Крис Фрум може да има помош од некои од неговите колеги во Тим Скај и предноста од тоа да стори нешто историски: ако го освоил златото ќе биде првиот човек кој некогаш го освоил Тур де Франс и олимписката друмска трка во иста година.[2]

Патека уреди

Патеката за друмската трка за мажи била долга 241,6 километри. Започнала од тврдината Копакбана,[3] главната група подоцна се движела на запад низ Ипанема, Бара да Тижука и Резерва де Марапенди покрај крајбрежјето, стигнувајќи до кругот од 24,8 километри на Понтал.[4] По четири круга на Понтал, патеката се враќала на исток на истиот крајбрежен пат до кругот кај Виста Кинеза, каде имало три круга, пред да се врати пак на тврдината Копакабана.[5]

Карти од патеката на олимписката друмска трка
 
Патеката на олимписката друмска трка за мажи: 241,5 километри
 
Кругот кај Понтал во должина од 24,8 километри
 
Кругот кај Виста Кинеза во должина од 25,7 километри

Учесници уреди

Следниве национални олимписки комитети (НОК) имале квалификувано велосипедисти за настап на друмската трка. Следниве возачи биле потврдени од нивните соодветни НОК.

Возач Држава
Абдерахман Мансури   Алжир
Јусеф Региги   Алжир
Даниел Дијаз   Аргентина
Максимилијано Ричезе   Аргентина
Едвардо Сепулведа   Аргентина
Роан Денис   Австралија
Сајмон Кларк   Австралија
Ричи Порт   Австралија
Скот Боуден   Австралија
Штефан Денифл   Австрија
Георг Прајдлер   Австрија
Максим Аверин   Азербејџан
Васил Кириенка   Белорусија
Канстанцин Сивцов   Белорусија
Филип Жилбер   Белгија
Серж Пауелс   Белгија
Грег ван Авермат   Белгија
Тим Веленс   Белгија
Лауренс де Плус   Белгија
Оскар Солиз   Боливија
Мурило Фишер   Бразил
Клебер Рамос   Бразил
Стефан Христов   Бугарија
Антоан Дишен   Канада
Иго Ул   Канада
Мајкл Вудс   Канада
Хосе Луис Родригес   Чиле
Естебан Чавес   Колумбија
Серхио Енао   Колумбија
Мигел Анхел Лопес   Колумбија
Харлинсон Пантано   Колумбија
Ригоберто Уран   Колумбија
Андреј Амадор   Костарика
Кристијан Ѓурасек   Хрватска
Матија Квасина   Хрватска
Јан Барта   Чешка
Леополд Кениг   Чешка
Здењек Штибар   Чешка
Петр Вакоч   Чешка
Јакоб Фуглсанг   Данска
Кристофер Јул-Јенсен   Данска
Крис Анкер Серенсен   Данска
Диего Милан   Доминиканска Република
Бирон Гама   Еквадор
Даниел Теклехајманот   Еритреја
Танел Кангерт   Естонија
Реин Тарамае   Естонија
Цгабу Грмај   Етиопија
Жилијан Алафилип   Франција
Ромен Барде   Франција
Варан Баргиј   Франција
Алекси Вијермоз   Франција
Емануел Бухман   Германија
Зимон Гешке   Германија
Максимилијан Леви   Германија
Тони Мартин   Германија
Крис Фрум   Велика Британија
Стив Камингс   Велика Британија
Ијан Станард   Велика Британија
Герајнт Томас   Велика Британија
Адам Јејтс   Велика Британија
Јоанис Тамуридис   Грција
Мануел Родас   Гватемала
Ченг Кинг Лок   Хонгконг
Гадер Мизбани   Иран
Арвин Моазами   Иран
Самад Пурсеједи   Иран
Даниел Мартин   Ирска
Николас Роуш   Ирска
Фабио Ару   Италија
Винченцо Нибали   Италија
Дамијано Карузо   Италија
Алесандро Де Марки   Италија

Возач Држава
Диего Роза   Италија
Јукија Араширо   Јапонија
Кохеи Учима   Јапонија
Бахтијар Кожатајев   Казахстан
Андреј Зејц   Казахстан
Ќендрим Гури   Косово
Арија Фунсават   Лаос
Томс Скујињш   Латвија
Алексејс Сарамотинс   Латвија
Рамунас Навардаускас   Литванија
Игнатас Коноваловас   Литванија
Френк Шлек   Луксембург
Анас Аит ел-Абдија   Мароко
Суфијан Хади   Мароко
Мухсин Лахсаини   Мароко
Луис Лемус   Мексико
Ден Крејвен   Намибија
Том Димулен   Холандија
Стевен Краусвајк   Холандија
Бауке Молема   Холандија
Ваут Пулс   Холандија
Џорџ Бенет   Нов Зеланд
Зак Вилијамс   Нов Зеланд
Едвалд Боасон Хаген   Норвешка
Свен Ерик Бистрем   Норвешка
Вегард Стаке Ленген   Норвешка
Ларс Петер Нордхауг   Норвешка
Маќеј Боднар   Полска
Михал Голаш   Полска
Михал Квјатковски   Полска
Рафал Мајка   Полска
Андре Кардозо   Португалија
Руј Кошта   Португалија
Жозе Мендес   Португалија
Нелсон Оливеира   Португалија
Брајан Бабилонија   Порторико
Сергеј Тветков   Романија
Сергеј Чернецки   Русија
Алексеј Курбатов   Русија
Павел Кочетков   Русија
Адриен Нијоншути   Руанда
Иван Стевиќ   Србија
Патрик Тибор   Словачка
Матеј Мохорич   Словенија
Јан Поланц   Словенија
Примож Роглич   Словенија
Симон Шпилак   Словенија
Дарил Импи   ЈАР
Луис Мејнчес   ЈАР
Ким Ок-чеол   Јужна Кореја
Сео Јон-јонг   Јужна Кореја
Џонатан Кастровјехо   Шпанија
Иманол Ервити   Шпанија
Јон Изагире   Шпанија
Хоаким Родригес   Шпанија
Алехандро Валверде   Шпанија
Михаел Албасини   Швајцарија
Фабијан Канчелара   Швајцарија
Стив Морабито   Швајцарија
Себастјен Рајхенбах   Швајцарија
Али Нуисри   Тунис
Ахмет Еркен   Турција
Онур Балкан   Турција
Андриј Гривко   Украина
Денис Костјук   Украина
Андриј Хрипта   Украина
Јусиф Мирза   ОАЕ
Брент Букволтер   САД
Тејлор Фини   САД
Мигел Армандо Убето   Венецуела
Јонатан Монсалве   Венецуела

Резултат уреди

Резултат на олимписката друмска трка за мажи[6]
Завршни резултати[7]
Место Возач Време
    Грег ван Авермат (БЕЛ) 6ч 10' 05"
    Јакоб Фуглсанг (ДАН) и.в.
    Рафал Мајка (ПОЛ) + 5"
4   Жилијан Алафилип (ФРА) + 22"
5   Хоаким Родригес (ШПА) + 22"
6   Фабио Ару (ИТА) + 22"
7   Луис Мејнчес (ЈАР) + 22"
8   Андреј Зејц (КАЗ) + 25"
9   Танел Кангерт (ЕСТ) + 1' 47"
10   Руј Кошта (ПОР) + 2' 29"

Над временското ограничување (НВО)
Според правилата на UCI за еднодневни трки, „секој велосипедист кој ќе заврши со време поголемо од она на победникот за повеќе од 5%, не треба да биде пласиран“.[8]

Наводи уреди

  1. „Olympic Cycling: Rio 2016 men's road race preview“. skysports.com. Посетено на 5 август 2016.
  2. „Rio Olympics 2016: Team GB believe Chris Froome can make history in cycling road race“. telegraph.co.uk. Посетено на 5 август 2016.
  3. „Rio Olympic Games Facilities: Copacabana Region“. brasil2016.gov.br. Посетено на 1 април 2016.
  4. „Rio Olympic Games Facilities: Barra Region“. brasil2016.gov.br. Посетено на 1 април 2016.
  5. „Rio 2016 Road Cycling - Men's Race updated“ (PDF). UCI. 25 март 2015. стр. 2.
  6. Елтон-Волтерс, Џек (6 август 2016). „Greg Van Avermaet wins Rio 2016 Olympic men's road race“. Cycling Weekly. Посетено на 6 август 2016.
  7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 2016-08-07.
  8. „UCI Cycling Regulations, Part II: Road Races“. UCI. 1 февруари 2012. стр. 31.