Лук Дарбриџ

австралиски велосипедист

Лук Дарбриџ (англиски: Luke Durbridge; р. 9 април 1991) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, специјализиран за поединечен хронометар.[2][3] Настапува за друмската UCI World Tour екипата Тим БајкЕксчејнџ.[4]

Лук Дарбриџ
Лични податоци
Цело имеЛук Дарбриџ
ПрекарТурбо Дурбо
Роден9 април 1991 (1991-04-09) (30 г.)
Гринмаунт, Западна Австрија, Австралија Австралија
Висина1,87 м[1]
Маса78 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим БајкЕксчејнџ
ДисциплинаВелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Професионални клубови
2010–2011
2012–
Тим Џајко-Скинс
ГринЕЏ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 ТТТ етапи (2014, 2015)

Етапни трки

Сиркут де ла Сарт (2012)
Тур ду Поату-Шарент (2012)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustralia.PNG Национален друмски првак (2013)
MaillotAustralia.PNG Национален хронометарски првак (2012, 2013, 2019)
Последна промена
9 април 2019

Откако станал национален хронометарски првак во 2012 година, Дарбриџ ги освоил обете титули во 2013, хронометарот и друмската трка. Со тоа станал првиот возач, кој ги обединил титулите во една година на професионално ниво,[5] Џонатан Хал претходно ги освоил обете титули во 1997, но не на елитно ниво.[6]

Рана кариераУреди

Започнал со велосипедизам на 14 години, настапувајќи и во триатлони. Во 2009 станал светски јуниорски хронометарски првак на Светски друмски првенства под 19 години во Москва, Русија, притоа освојувајќи го златото и во медисон на Светското јуниорско велодромско првенство истата година. Во 2010 станал најмладиот освојувач на медал на хронометарот под 23 години на Светските друмски првенства.

Професионална друмска кариераУреди

Дарбриџ се приклучил на екипата ГринЕЏ за сезоната 2012, што се поклопила со неговото исфрлање од австралиската велодромска екипа.[7][8] По освојувањето на националното хронометарско првенство под 23 години во 2011, Дарбриџ станал национален хронометарски првак во јануари 2012,[9] победувајќи го колегата и двократниот првак, бранител на титулата, Камерон Мајер за скоро седум секунди. Неговата прва професионална победа се случила во април 2012, освојувајќи го генералниот пласман на Сиркут де ла Сарт и покрај тоа што бил оставен само со двајца колеги за последната етапа.[10] Во јуни неочекувано победил на прологот на Критериум ди Дофине, победувајќи го Бредли Вигинс и светскиот хронометарски првак Тони Мартин.[11] Подоцна, завршил петти на Енеко Тур пред да го освои својот втор генерален пласман во таа година на трката Тур ду Поату-Шарент.[12]

ДостигнувањаУреди

2006
2. Хронометар под 17 години Квинсланд
2007
1. Екипна потера под 17 години Нов Јужен Велс
2. Поединечна потера под 17 години Нов Јужен Велс
2. Хронометар под 17 години Квинсланд
2008
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Екипна потера
3. Бодовна трка
4. Поединечна потера
1. Екипна потера Светски велодромски куп 2008–09
1. Друмска трка под 19 години Нов Јужен Велс
1. Екипна потера под 19 години Нов Јужен Велс
3. Поединечна потера под 19 години Нов Јужен Велс
3. Поединечен хронометар под 19 години Нов Јужен Велс
4. Медисон под 19 години Нов Јужен Велс
2009
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Медисон
2. Екипна потера
1. Светско хронометарско првенство под 19 години
Јуниорски велодромски првенства на Океанија
1. Екипна потера
2. Поединечна потера
2. Бодовна трка
1. Екипна потера Национални велодромски првенства
Национални јуниорски друмски првенства
1. Поединечен хронометар
4. Друмска трка
2. Поединечна потера Национални велодромски јуниорски првенства
1. Екипна потера Светски велодромски куп 2009–10
Австралиски младински олимписки фестивал
1. Екипна потера
3. Поединечна потера
2010
1. Краен пласман Мерси Вали Тур
1. Пролог (ITT)
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Тирингија под 23 години
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
Национални велодромски првенства
2. Екипна потера
2. Бодовна трка
4. Омниум
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Хронометар на Комонвелтските игри
2011
1.   Светско хронометарско првенство под 23 години
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Светски велодромски првенства - Екипна потера
1. Национални велодромски првенства - Бодовна трка
1. Хроно Шампеноа
Трка Олимпија
1. Пролог (ITT)
1. Етапа 5
2012
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3 (ITT)
1.   Пласман за млад возач
1.   Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Етапа 4 (ITT)
1.   Пласман за млад возач
1. Дуо Норманд (со Свен Тафт)
1. Пролог Критериум ду Дофине
3. Светско хронометарско првенство
5. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 2 (ТТТ)
7. Краен пласман Три дена Де Пане
2013
1.   Национално друмско првенство
1.   Национално хронометарско првенство
1. Дуо Норманд (со Свен Тафт)
1. Беј Класик Серија Портарлингтон критериум
1. Етапа 3 (ITT) Сиркут де ла Сарт
2. Светско хронометарско првенство
6. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
7. Краен пласман Три дена Де Пане
2014
1. Друмски првенства на Океанија
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
2. Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Три дена Де Пане
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
7. Краен пласман Три дена Де Пане
2016
1. Дуо Норманд (со Свен Тафт)
3.   Светско првенство во екипен хронометар
6. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
1. Етапа 3b Три дена Де Пане
2. Национално хронометарско првенство
4. Дварс дор Вландерен
4. Е3 Харелбеке
6. Страде Бјанке
2018
2. Национално хронометарско првенство
  Награда за борбеност на етапа 18 на Тур де Франс
2019
Национални првенства
1.   Хронометар
4. Друмска трка
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 142 СО 109
  Тур 122 151 112 СО 118
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Лук Дарбриџ“. Орика-ГринЕЏ. GreenEDGE Cycling. Посетено на 3 јануари 2014.
 2. „Лук Дарбриџ“. Тим Џајко Скинс. Посетено на 1 октомври 2010.
 3. „Лук Дарбриџ“. Cycling Australia. Посетено на 1 октомври 2010.
 4. „Орика-ГринЕЏ (OGE) – АВС“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 9 јануари 2013.
 5. „Доминантниот Дарбриџ го додаде златото на друмската трка на успехот од хронометарот“. VeloNation. VeloNation LLC. 13 јануари 2013. Посетено на 13 јануари 2013.
 6. „Australian Road Championships: Men's and Women's Road Race – Perth, November 8, 1997“. Cycling News. Future Publishing Limited. 8 ноември 1997. Посетено на 13 јануари 2013.
 7. Когој, Питер (5 април 2012). „Luke Durbridge finds road to his liking“. The Australian. Посетено на 26 август 2012.
 8. „ГринЕЏ го заокружи составот со Дарбриџ и Хепбурн во 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 8 ноември 2011. Посетено на 1 јануари 2012.
 9. Воган, Роџер (10 јануари 2012). „Дарбриџ победи, Бобриџ во болница“. The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Australian Associated Press. Посетено на 10 јануари 2012.
 10. Когој, Питер (7 април 2012). „Three-man GreenEDGE team scores at Circuit Cycliste Sarthe“. The Australian. Посетено на 26 август 2012.
 11. „Дарбриџ победи на прологот на Дофине“. ABC News. 4 јуни 2012. Посетено на 26 август 2012.
 12. „Дарбриџ победи на Поату-Шарент“. Sky News Australia. 25 август 2012. Посетено на 26 август 2012.

Надворешни врскиУреди