Е3 Харелбеке 2018

61. издание на велосипедската трка Е3 Харелбеке 2018
Е3 Харелбеке 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание61. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум23 март 2018
Растојание206,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај95
Просечна брзина40,81 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
E3Harelbeke2018.png
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Е3 Харелбеке 2018 (службено: Е3 Харелбеке Рекорд Банк 2018) — 61. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 23 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс), кој имал 20 секунди пред главната група, која била предводена од неговиот колега Филип Жилбер, додека возачот на БМЦ Рејсинг Тим, Грег ван Авермат, го заокружил подиумот.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   БМЦ Рејсинг
 2.   Бора-Хансгрое
 3.   АГ2Р Ла Мондијал
 4.   Квик-Степ Флорс
 5.   Лото-Судал
 6.   Астана
 7.   Бахреин-Мерида
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Мичелтон-Скот
 10.   Мовистар
 11.   Дименжн Дата
 12.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 13.   Катјуша-Алпесин
 14.   Лото НЛ-Џамбо
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Спорт Вландерен-Балоас
 2.   Ванти-Груп Гобер
 3.   Верандас Вилемс-Крелан
 4.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 5.   Директ Енержи
 6.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 7.   Витал Консепт

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс5ч 03' 34
2.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 20
3.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 20
4.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 20
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 20
6.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 20
7.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 20
8.   Џани Москон Тим Скај+ 20
9.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 20
10.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 20
11.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 20
12.   Јирген Рулантс БМЦ Рејсинг Тим+ 27
13.   Мајкл Метјус Санвеб+ 2' 52
14.   Михаел Валгрен Астана+ 2' 52
15.   Фредерик Бакерт Ванти-Груп Гобер+ 2' 52
16.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Флорс+ 2' 57
17.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 3' 00
18.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 3' 19
19.   Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 3' 19
20.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 3' 19
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. О’Ши, Садб (23 март 2018). „Terpstra wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 23 март 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Deelnemerslijst / Liste des partants“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. 22 март 2018. Посетено на 23 март 2018.
 6. „Е3 Харелбеке 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди