Е3 Саксо Банк Класик 2021

63. издание на велосипедската трка
Е3 Саксо Банк Класик 2021
Детали за трката
Издание63. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум26 март 2021
Растојание204,2 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток168
Возачи на крај101
Просечна брзина43,303 км/ч
Искачени метри1985 m
Добитници на наградите
ПобедникDEN Каспер Асгрен (Декојнинк-Квик Степ)
ВторопласиранFRA Флоријан Сенешал (Декојнинк-Квик Степ)
ТретопласиранNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Феникс)
◀20192022▶
Документација

Е3 Саксо Банк Класик 2021 — 63. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Саксо Банк Класик, која се одржала на 26 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.

Екипи уреди

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Шест професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[2] На Бора-Хансгрое не им било дозволено да ја започнат трката бидејќи возачот Метју Волс добил позитивен тест за КОВИД-19.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ4ч 42' 56
2.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 32
3.   Матје ван дер Пул  Алпесин-Феникс+ 32
4.   Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 32
5.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 32
6.   Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 32
7.   Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 32
8.   Маркус Хоелгор Уно-Х Про Сајклинг Тим+ 1' 28
9.   Џани Вермерш Алпесин-Феникс+ 1' 30
10.   Марко Халер Бахреин Викториус+ 1' 30
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  2. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 26 March 2021.
  3. Farrand, Stephen (26 March 2021). „Bora-Hansgrohe out of E3 Classic as Walls tests positive for COVID-19“. CyclingNews. Посетено на 26 March 2021.
  4. „Е3 Саксо Банк Класик 2021“. ProCycling.

Надворешни врски уреди