Париз-Рубе 2018

116. издание на велосипедската трка Париз-Рубе
Париз-Рубе 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Paris Roubaix 2018 Templeuve 01.jpg
Детали за трката
Издание116. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум8 април 2018
Растојание257 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај101
Просечна брзина43,55 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган[1] (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSUI Силван Дилје (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Рубе 2018 — 116. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 8 април како петнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

По првпат од Бернар Ино во 1981 година, трката била освоена од моменталниот светски првак, Петер Саган (Бора-Хансгрое).[4] Саган ја нападнал главната група на возачи на секторот 12, стигнувајќи на челото на трката за брзо време. Единствено, швајцарскиот првак Силван Дилје, кој возел за екипата АГ2Р-Ла Мондијал, успеал да остане со Саган до крајот на велодромот во Рубе, каде Саган го освоил спринтот.[5] Третото место, 57 секунди зад водечкиот двоец, му припаднало на победникот на Трката околу Фландрија, Ники Терпстра, кој возел за Квик-Степ Флорс.[6]

Трката била нарушена од смртта на возачот на Верандас Вилемс-Крелан, Михаел Голертс. Во текот на трката, добил срцев удар и подоцна починал во болница во Лил.[7][8]

ЕкипиУреди

 
Петер Саган (Бора-Хансгрое) пред Силван Дилје (АГ2Р-Ла Мондијал) на 8 километри пред крајот на трката.

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[9] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[10]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото-Судал
 11.   Лото НЛ-Џамбо
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Кофидис
 2.   Делко-Марсеј Прованс-КТМ
 3.   Директ Енержи
 4.   Фортунео-Самсик
 5.   Верандас Вилемс-Крелан
 6.   Витал Консепт
 7.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[11]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 54' 06
2.   Силван Дилје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
3.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 57
4.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 34
5.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 1' 34
6.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 34
7.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 2' 31
8.   Тејлор Фини ЕФ Едукејшн-Нипо+ 2' 31
9.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 2' 31
10.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 2' 31
11.   Мике Тенисен Санвеб+ 2' 31
12.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 31
13.   Ваут ван Ерт Верандас Вилемс-Крелан+ 2' 31
14.   Јеле Валајс Лото-Судал+ 2' 37
15.   Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 3' 07
16.   Амунд Грендал Јансен Лото НЛ-Џамбо+ 3' 07
17.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 3' 07
18.   Марко Маркато ОАЕ Емирати+ 3' 07
19.   Дилан ван Барле Тим Скај+ 3' 07
20.   Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 3' 07
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. (fr) Paris-Roubaix 2018 : Sagan "J'ai attaqué au bon moment", sport.francetvinfo.fr, 8 април 2018.
 2. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 3. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 4. „Sagan makes the rainbow shine again after 37 years“. Париз-Рубе. Amaury Sport Organisation. 8 април 2018. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 5. „Peter Sagan wins Paris-Roubaix“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 април 2018. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 6. Робертшо, Хенри (8 април 2018). „Peter Sagan takes spectacular Paris-Roubaix victory after huge 54km attack“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 7. „Paris-Roubaix: Michael Goolaerts dies after crash“. BBC Sport. BBC. 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 8. „Michael Goolaerts dies following cardiac arrest at Paris-Roubaix“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 9. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 10. „Start List“. Париз-Рубе. Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 11. „Париз-Рубе 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди