Отвори го главното мени

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2015

велосипедска трка

Лиеж-Бастон-Лиеж 2015 — 101. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастон-Лиеж. Се одржала на 26 април и била тринаесетта трка во сезоната на Светска турнеја.[1][2]

Лиеж-Бастон-Лиеж 2015
Светска турнеја UCI 2015, трка 13 од 28
Ans - Liège-Bastogne-Liège, 26 avril 2015, arrivée (B27).JPG
Алехандро Валверде (победник)
Жилијан Алафилип (2. место) и Хоаким Родригез (3. место)
Детали за трката
Date 26 април 2015
Растојание 253 км
Време 6ч 14' 20" (40,6 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Втор  Жилијан Алафилип (ФРА) (Етикс-Квик Степ)
Трет  Хоаким Родригез (ШПА) (Катјуша)
2014
2016

Била освоена во групен спринт од Алехандро Валверде пред Жилијан Алафилип и Хоаким Родригез.

ЕкипиУреди

Бидејќи Лиеж-Бастон-Лиеж е дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Организаторите на трката на осум професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани и така била заокружена групата од 25 екипи.[3]

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

РезултатиУреди

НаводиУреди

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. конс. 4 јануари 2015. 
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. конс. 4 јануари 2015. 
  3. Флеш Валон и Лиеж-Бастон-Лиеж ги објавија специјалните покани“, „Cycling Weekly“, 10 март 2015 (посет. 21 април 2015 г).