Отвори го главното мени

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2014

Лиеж-Бастон-Лиеж 2014 — 100. издание на еднодневната велосипедска трка Лиеж-Бастон-Лиеж. Била одржана на 27 април 2014 на растојание на 263 километри и била тринаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Лиеж-Бастон-Лиеж 2014
Светска турнеја UCI 2014, трка 13 од 28
Детали за трката
Date 27 април 2014
Растојание 263 км
Време 6ч 37' 43" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
Втор  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Трет  Михал Квјатковски (ПОЛ) (Омега Парма-Квик Степ)
2013
2015

Трката била освоена од Австралиецот Сајмон Геранс, пред Алехандро Валверде и Михал Квјатковски.

ЕкипиУреди

Бидејќи Лиеж-Бастон-Лиеж е настан од Светската турнеја UCI, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, па со тоа била заокружена група од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[1]

РезултатиУреди

НаводиУреди

  1. „Стартна листа на Лиеж-Бастон-Лиеж 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. конс. 27 април 2014. 

Надворешни врскиУреди