Амстел Голд Рејс 2012

Амстел Голд Рејс 2012 било 47. издание на Амстел Голд Рејс, еднодневна велосипедска трка. Била одржана на 15 април 2012 на растојание од 256,5 километри и била единаесетта трка од сезоната во Светската турнеја.

Амстел Голд Рејс 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 11 од 28
Детали за трката
Date 15 април 2012
Растојание 256,5 км
Време 6ч 32' 35" (24.358 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Енрико Гаспарото (Италија) (Астана)
Втор  Јеле Ванендерт (Белгија) (Лото-Белисол)
Трет  Петер Саган (Словачка) (Ликвигас-Канондејл)
2011
2013

Трката била освоена од возачот на Астана Енрико Гаспарото, откако ги отспринтал неговите конкуренти на завршницата на Кауберг; тоа било негова прва победа на класик,[1] и прва победа на италијански возач во еднодневен класик, откако победил Дамијано Кунего на Џиро ди Ломбардија 2008.[2] Второто место му припаднало на Јеле Ванендерт од Лото-Белисол,[3] додека Петер Саган од екипата Ликвигас-Канондејл завршил на третото место.[4] Двократниот победник на трката Филип Жилбер (БМЦ Рејсинг Тим) завршил во исто време како Саган, но се пласирал на шестото место.[5]

ЕкипиУреди

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI ProTeam екипе биле повикани автоматски и се обврзани да испратат своја екипа. Шест други екипи биле повикани дополнително да учествуваат во трката,[6][7][8] и така се создала главната група составена од 24 екипи.

Екипите, кои се натпреварувале на трката биле:[9]

РезултатиУреди

[10]

Возач Екипа Време Светска турнеја
Бодови
1   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана 6ч 32' 35" 80
2   Јеле Ванендерт (БЕЛ) Лото-Белисол и.в. 60
3   Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл + 2" 50
4   Оскар Фреир (ШПА) Катјуша + 2" 40
5   Тома Веклер (ФРА) Тим Јуропкар + 2"
6   Филип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 2" 22
7   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 2" 14
8   Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда + 4" 10
9   Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 4" 6
10   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 4" 2

НаводиУреди

  1. „Гаспарото ги изненадил фаворитите на Амстел Голд Рејс“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 15 април 2012. Посетено на 15 април 2012.
  2. „Италијанецот Енрико Гаспарото победи на Амстел Голд Рејс“. Google News. Google Inc. Agence France-Presse. 15 април 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-24. Посетено на 15 април 2012.
  3. Вин, Најџел (15 април 2012). „Гаспарото победи на Амстел Голд“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 15 април 2012.
  4. Аткинс, Бен (15 април 2012). „Енрико Гаспарото земал неверојатна победа на Амстел Голд Рејс“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 15 април 2012.
  5. „Гаспарото победи на Амстел“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 април 2012. Архивирано од изворникот на 2015-04-18. Посетено на 15 април 2012.
  6. „Амстел Голд Рејс ги објави поканите“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 јануари 2012. Посетено на 15 април 2012.
  7. „RusVelo, Europcar nab final Amstel Gold wildcards“. Cycling News. Future Publishing Limited. 2 февруари 2012. Посетено на 15 април 2012.
  8. „РусВело ја изгуби поканата на Амстел Голд Рејс“. Cycling News. Future Publishing Limited. 1 март 2012. Посетено на 15 април 2012.
  9. „Амстел Голд Рејс 2012 - Почетен список“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 15 април 2012.
  10. „Светска турнеја на UCI – Амстел Голд Рејс (NED/UWT)“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Infostrada Sports. 15 април 2012. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 15 април 2012.

Надворешни врскиУреди